ZILO ZONU DIĒTA jeb fleksitārieši

Nav noslēpums, ka mūsu mūža ilgums ir tiešs mūsu dzīvesstila atspulgs. Protams, inovācijas medicīnā un higiēnas uzlabojumi ievērojami pagarinājuši dzīves ilgumu. Taču to iespējams paildzināt arī vienkārši mainot savu ēdienkarti un piekopjot veselīgu dzīvesveidu. Fleksitārieši jeb elatīgie veģetārieši pēc profesora Buettnera (zilo zonu pētnieks) uzskatiem ir mūsu paaudzes nākamie simtgadnieki!

Tātad – ar zilajām zonām apzīmē vietas pasaulē, kurā ir vislielākā simtgadnieku koncentrācija. Šobrīd tādas ir piecas – Okinava Japānā, Loma Linda Kalifornijā, Sardīnija Itālijā, Nikoja Kostarikā un Ikaria Grieķijā. Salīdzinot visas vietas, rodas skaidrs priekšstats, ka galvenie dzīvesstila un uzvedības modeļi, kas visiem simtgadniekiem ir līdzīgi ir ģimenes esamība, sociālā iesastīšanās, nesmēķēšana, augu valsts uzturs, fiziskā aktivitāte un visu vecumu cilvēku integrācija sabiedrībā. Turpretī rietumu pasaules diēta un dzīvesstila paradumi samazina mūsu maksimālo dzīvesgraumu par vismaz 10 gadiem!

Pieķersimies šo vietu iedzīvotāju uzturam. Primāri šo vietu iedzīvotāji uzturā lieto augu valsts produktus, akcentējot pākšaugus, piemēram, pupas, zirņus un lēcas. Uzturs tiek papildināts arī ar dzīvnieku valsts produktiem nelielās devās. Piemēram, gaļa, zivis un olas tiek lietotas līdz 3 reizēm nedēļā. Zilo zonu iedzīvotāji izvairās no cukura, ikdienā našķojās ar riekstiem un uzturā lieto pilngraudu produktus. Tāpēc šis uzturs tiek dēvēts par elastīgu veģetārismu jeb fleksitārismu. Un kas ir interesanti, šo vietu iedzīvotāji nekad neēd līdz ir, tā teikt, pieēdušies – viņi apstājas laikus, lai organisms veiksmīgi spētu pārstrādāt uzņemto barību.

Zilo zonu iedzīvotāji uztur sevi formā daudz kustoties un visam zinot mēru. Stress, kas starpcitu ir viens no galvenajiem iekaisumu izraisītājiem, ikdienā tiek mazināts paņemot brīvu brīdi – Itālijā ir siestas stunda, Grieķijā guļ diendusu, bet Japānā atcerās senčus. Ikdienas darbus zilo zonu iedzīvotāji veic paši – mājas, dārza un citi mazie darbiņi tiek paveikti bez dažādas mašinērijas palīdzības, lai nodrošinātu aktivitātes. Pārsteidzoši, bet alkohols tiek lietots regulāri. Kādā no ēdienreizēm parasti tiek izdzerta viena līdz divas glāzes vīna. Un galvenais, šiem cilvēkiem ir dzīves mērķis, kurš pamodina ik rītu, mīloša ģimene visās paaudzēs un draugi, kas atbalsta, kad tieklūgta palīdzība.

Ja paskatamies kartē, mēs nedzīvojam ne īpaši tālu no pāris zonām, ne mums ir liegta pieeja uzturā lietojamajiem produktiem. Arī Latvijas iedzīvotāji var plūkt augļus, piekopjot Zilajām Zonām raksturīgo dzīvestilu. Viss ir atkarīgs no ikdienas izvēlēm.

0 replies on “ZILO ZONU DIĒTA jeb fleksitārieši”