Ziemassvētki pandēmijas laikā

Ko cits citam dāvināsim šogad?

Šis mums visiem ir bijis sarežģīts gads, kuru lielā mērā var raksturot ar vārdiem “vilšanās”, “samierināšanās” un “pielāgošanās”, turklāt, nekas jau vēl nav beidzies, jo COVID-19 pandēmija turpinās pilnā sparā. Taču, tuvojas Ziemassvētki, un, lai gan arī svinības šogad, visdrīzāk, atšķirsies no citos gados ierastajām, svētku noskaņa un iespēja uz mirkli aizmirsties mums droši vien nepieciešama vairak, nekā jebkad agrāk.

Kādas Ziemassvētku dāvanas iegādāties pandēmijas gadā, un kā plānot to iegādi? Tā kā vismaz daļēji cenšos dzīvot saskaņā ar minimālisma principiem, citus gadus biju iecienījusi un arī citiem ieteicu dāvanu saņēmējus aplaimot ar “pieredzes dāvanām” – biļetēm uz teātriem, koncertiem, operu un dažādiem citiem kultūras vai izklaides pasākumiem, taču, ņemot vērā šāda tipa pasākumu šībrīža ierobežojumus un arī turpmāko neparedzamību, konkrētā dāvanu kategorija šogad izpaliek. Pandēmija prasa pielāgošanos – arī Ziemassvētku dāvanu iegādē, tāpēc esmu izpētījusi un piedāvāju arī Jums ieteikumus pandēmijas laikam piemērotām Ziemassvētku dāvanām!

Gads mājās – dāvanas, kas noderēs mājokļa kārtošanā un organizēšanā

Katram no mums, gluži loģiski, ir individuāls nekārtības paciešanas slieksnis – citam kārtība mājās ir vitāli nepieciešama, bet cits uz mazāku vai lielāku nekārtību mājās ikdienā spēj pievērt acis un kārtošanu atlikt, piemēram, uz nedēļas nogali vai lielo ikmēneša kārtības dienu. Bet viens ir skaidrs – jo vairāk laika pavadām mājās (kā tas ir pandēmijas posmā, kad daudziem no mums mājās nākas gan strādāt, gan aprūpēt bērnus), jo grūtāk mums visiem sadzīvot ar nekārtību – uz to, gluži vienkārši, nākas skatīties un tajā nākas dzīvot visu dienu.

Tāpēc, ja zini, ka kāds no tuviniekiem vai draugiem priecātos par izmaiņām šajā dzīves jomā, iespējams, atbilstoša Ziemassvētku dāvana tālu nebūs jāmeklē! Lielākā daļa no mums dzirdējuši par nu jau pasaulslaveno japāņu mājokļa organizēšanas speciālisti Mēriju Kondo (Marie Kondo jeb, kā viņu pazīst daudzi kārtošanas entuziasti, KonMari) un viņas paspārnē uzņemto realitātes šovu Tidying Up with Marie Kondo, kuru iespējams noskatīties Netflix platformā. Lieliska dāvana tiem, kuriem iedvesmai reorganizēt un no liekā attīrīt savu mājokli pietiks ar teorijas apgūšanu, būs Mērijas Kondo grāmata “The Life-Changing Magic of Tidying Up: The Japanese Art of Decluttering and Organizing”, kas pieejama gan fiziskā formātā, gan, īpaši minimālistiskā garā, arī elektroniskā vai audio formātā.

Taču ar teoriju ne vienmēr būs gana, un te palīgā var nākt pašmāju organizēšanas speciāliste Dana Gulbe, kura plašāk pazīstama kā Dana ar Kasti. Dana ar iedvesmojošiem ieteikumiem paliekošas kārtības ieviešanai mājoklī dalās gan savā Instagram kontā, gan savas mājaslapas blogā, taču patiesi efektīva Ziemassvētku dāvana kādam, kurš noguris no mūžīgās nekārtības mājās, būs kāds no Danas piedāvātajiem online kursiem (piemēram, “Sakārto Māju”, “Skapja Pārvērtības” vai “Bērnistabas Pārvērtības”) vai, vēl labāk, individuālais kārtošanas kurss, kurā iekļauta 3 stundas ilga individuāla kārtošanas sesija Danas vadībā.

Atpūta pašmāju viesnīcās – #LaiksViesnīcai

Šogad esam piedzīvojuši daudz dažādu pārmaiņu – tas, kuras mūs skārušas visspēcīgāk, protams, ir atkarīgs no konkrētajiem dzīves apstākļiem, vajadzībām un prioritātēm. Taču viens ir skaidrs – šis nevienam no mums nav bijis ceļošanai labvēlīgākais laika posms. Lai gan palikšana viesnīcā tepat Rīgā, protams, neaizvieto jaunas pilsētas un aizraujošas, iepriekš nepazīstamas kultūras izbaudīšanu citā pasaules valstī, tā tik un tā ir brīnišķīga iespēja uz mirkli izrauties no paša māju tik ierastajām četrām sienām un šībrīža pelēcīgās realitātes valgiem.

Akcijas #LaiksViesnīcai ietvaros, vairākas Rīgas viesnīcas piedāvā klientiem ar svaigu skatu šī gada nogalē palūkoties uz iespēju atpūsties, relaksēties un izbaudīt patīkamu nedēļas nogali, parūpējoties gan par savu labsajūtu, gan arī apkārtējo drošību. Nedēļas nogale divatā kādā no kvalitatīvākajām viesnīcām, iepriecinot sevi arī ar apkalpošanu numuriņā, var kļūt par lielisku Ziemassvētku dāvanu gan sev,

Uzdāvini garšu – atbalsti Latvijas mazos ražotājus, zemnieku saimniecības un restorānus!

Šī gada Ziemassvētki ir lieliska iespēja reizē iepriecināt tuviniekus un reizē atbalstīt arī Latvijas mazos ražotājus, zemnieku saimniecības un restorānus, kuriem šis gads bijis gana sarežģīts un neprognozējams. Laikā, kad tik daudziem savus pakalpojumus sniegt un savus klientus sasniegt ir krietni grūtāk, nekā ierasts, mums ir iespēja izdarīt labu darbu un pacensties sasniegt tieši tos un izmantot viņu piedāvātās iespējas! Arī šādi varam apdāvināt gan sevi, gan citus – jo par Amazon vai citu lielā mēroga preču piegādātāju apgrozījumu šogad mums patiesi nav jāuztraucas!

Ja vēlies tuviniekus aplaimot ar dāvanu karti restorānā, kuru viņi varētu izmantot, ēdiena pasūtīšanai ar piegādi vai vēlāk, lai nosvinētu iecienītā restorāna atvēršanos pēc pandēmijas ierobežojumu atcelšanas, sazinies ar saviem iecienītākajiem restorāniem, lai noskaidrotu, kas labs piedāvājumā! Lielākā daļa restorānu aktīvi strādā pie dažādiem interesantiem piedāvājumiem un alternatīvām, un noteikti spēs piedāvāt arī piemērotu dāvanu karti.

Dažādus piedāvājumus garšīgām Ziemassvētku dāvanām sagatavojušas arī zemnieku saimniecības. Piemēram, bioloģiskās saimniecības “Absolūts Ēd” komanda – Lipsku ģimene, kura saimnieko Krimuldas novadā, uz Ziemassvētkiem, līdztekus visu gadu pieejamām mikrozaļumu kastēm, sagatavojuši īpašu piedāvājumu – komplektu ar piparkūku mīklu. Komplektā ietilpst 1 kilograms “Absolūts Ēd” sadarbības partnera – SIA “Mājas kūkas” gatavotās piparkūku mīklas un četri veidi “Absolūts Ēd” slaveno ogu un dārzeņu pulveru – upeņu, brūkleņu, biešu un melleņu. Šos un citus “Absolūts Ēd” izgatavotos pulverus var izmantot gan kā lielisku dabisku krāsvielu piparkūku glazūras iekrāsošanai, gan arī kā piedevu dažādiem ēdieniem un desertiem visu cauru gadu.

Šis gads ir arī īpaši piemērots laiks, kad ar savu pirkumu atbalstīt mazos Latvijas ražotājus. Lielisku gardumu komplektu vegāniska uztura cienītājam Ziemassvētkos varēsi iegādāties, piemēram, no SIA “Gardais” produktu klāsta. “Gardais” piedāvājumā ir gan visdažādākās garšvielas, mērces un maisījumi (piemēram, vegāniskās pastētes, vārāmās desas un ķimeņu siera “Ķimeņu Jānīša” maisījums), gan arī dažādi svētkiem piemēroti gardumi – vegāniskā Chai Latte dzēriena maisījums, vegāniskā Gardā piparkūku mīkla, Nutella līdzinieks – vegāniskais šokolādes krēms “Šokotella” un gaisīgie pupiņūdens bezē Cepumi “Bučiņa”.

Gaisma gada tumšākajam laikam

Sveces un dažādi citi gaismas avoti mūsu platuma grādos, kur dienasgaisma vēlā rudenī un ziemā mūs aplaimo uz pavisam nedaudzām nomoda stundām, vienmēr kalpojuši par lielisku līdzekli patīkamas noskaņas radīšanai un pašsajūtas uzlabošanai. Taču šogad, visdrīzāk, miers, pozitīvas emocijas un veidi, kā tās vairot, mums nepieciešami vairāk, nekā jebkad citkārt. Ar svecēm un citiem oriģināliem latviešu ražotāju piedāvātiem gaismas objektiem šogad ir īstais laiks apdāvināt gan sevi, gan savus tuvākos!

Greznas sveces no dabiska sojas vaska, kuras lieliski iederēsies arī uz svētku galda, piedāvā pašmāju ražotājs Mood Lux Candles. Šis ražotājs, turklāt, piedāvā arī citus oriģinālus pakalpojumus – grezno sveču nomu īpašām svinībām, kā arī sveču uzpildi ar dabisko sojas vasku jebkurā klienta izvēlētā traukā. Lieliski piemērota krāšņai Ziemassvētku dāvanai būs arī SEA STONE sojas vaska svece ar liepziedu-medus aromātu un sveces pamatnē iestrādātiem dzintara gabaliņiem.

Savukārt, dažāda veida un izmēra brīnišķīgas stāvlampas Ziemassvētku dāvanām iespējams iegādāties dreamroom.lv. Starp nelielām dāvanām piemērotākajām noteikti var minēt dreamroom.lv izgatavotās Sapņu lampas, ar iespēju lampas virsmā iestrādāt paša izvēlētu un iesūtītu dizainu. Jauka dāvana gan pieaugušajiem, gan bērniem būs arī SIA “PIKU” veidotie gaismas burti, savukārt, bērnus priecēs lampas – pie sienas novietojamie gaismas baloni un pārnēsājamie gaismas zvēriņi.

Laiks kultūras baudīšanai mājās

Ja iepriekš esi aktīvs kultūras notikumu baudītājs, šis laiks, kad kultūras pasākumus ārpus mājas apmeklēt nav iespējams, ļoti iespējams, ir vēl izaicinošāks. Taču, lai neiekristu grūtsirdībā, ir vērts aplūkot virtuālās vides piedāvājumu – arī šobrīd notiek lietas, kuras ļauj skatītājiem gan būt daļai no teātra ainavas, gan piedzīvot jaunus, interesantus izpētes procesus. Un šie virtuālie piedzīvojumi var kļūt arī par lieliskām Ziemassvētku dāvanām kultūras dzīves izslāpušajiem domubiedriem.

Jaunā Rīgas teātra un tā lielisko aktieru fani pavisam noteikti priecāsies Ziemassvētku dāvanā saņemt iespēju noskatīties nu jau visdažādākās atsauksmes saņēmušo, bet, nenoliedzami, arī daudz jaunu vēsmu teātra un kino sintēzes lauciņā ienesušo JRT daudzsēriju mākslas filmu “Aģentūra”, kura par 50 eiro pieejama 10 krāšņās (un, protams, melnbaltās!) stundu garās sērijās. Seriālā lomās redzami visi JRT aktieri un Latvijas Kultūras akadēmijas JRT studijas 3. kursa studenti, un pēc pirkuma veikšanas visas 10 sērijas lietotāja profilā pieejamas vēl 50 dienas no pirkšanas brīža.

Ne vienmēr, apdāvinot citus Ziemassvētkos, jātērē naudu – reizēm pietiek ar brīnišķīgu ideju. Kultūras pasākumu cienītāji tādas var pārpārēm sasmelties, piemēram, teātra un starpdisciplināru mākslas projektu kuratores un producentes Gundegas Laiviņas apkopotajos 10 ieteikumos vērtīgam ar laikmetīgo teātri saistītam un tiešsaistē par brīvu pieejamam saturam. Kopīgi ar “apdāvināmo” varat vienoties par kādas arhīva izrādes noskatīšanās laiku, un pēc tam tikties draudzīgā virtuālā diskusijā!

Bet, ja ar virtuālajām kultūras pieredzēm nepavisam nav gana, šobrīd joprojām ir iespēja apmeklēt muzejus un izstādes klātienē, tāpēc muzeja vai izstādes biļete un aicinājums to kopīgi (ievērojot noteikto distanci!) apmeklēt būs lieliska dāvana un iespēja tikties pirms Ziemassvētkiem. Lieliskas izstādes iespējams apmeklēt, piemēram, Latvijas Nacionālajā mākslas muzejā – apskatīšanas vērtas noteikti ir izstādes “Atceros, tātad esmu. Neuzrakstītie stāsti: mākslinieču arhīvi“, “Neērtās pagātnes. Saistītās pasaules”, kā arī “Nepieradinātās dvēseles. Simbolisms Baltijas valstu mākslā”. Kamergalerijā, savukārt, iespējams apskatīt mākslinieces Rasas Jansones personālizstādi “Trīs kārtas un vēl deserts”, bet kim? Laikmetīgās mākslas centrā pieejama starptautiska grupas izstāde “Pārmērība un atteikums”.

(Beidzot) laiks lasīšanai

Grāmatas, jo īpaši tad, ja labi pārzini apdāvināmā literāro gaumi, vienmēr bijušas lieliska un vērtīga dāvana, bet šogad, kad zināma piespiedu izolētība mūsu ikdienā apvienojas ar psiholoģiski gluži saprotamu vajadzību “aizbēgt no realitātes”, tām ir īpaši būtiska loma. Tāpat, grāmatu dāvināšana šogad ir lieliska iespēja atbalstīt vietējos autorus.

Lieliska dāvana “visiem, ko nomāc dzīves neskaidrība” (savā ziņā šogad tie patiešām varētu būt mēs visi…) būs tikko izdotais Latvijas Literatūras gada balvas laureāta Haralda Matuļa dzejprozas krājums “Eksistenciālisms”, kurš būs pieejams visās lielākajās grāmatnīcās Latvijā un arī tiešsaistē. Visnotaļ asprātīga un neparasta dāvana topošajām un esošajām mātēm šogad pavisam noteikti būs Latvijas Mākslas akadēmijas Grafikas katedras maģistrantūras studentes Gunas Pogas izdotā vizuālā dienasgrāmata “Mammanuālis”. Ar daļu no Pogas lieliskajām ilustrācijām var iepazīties arī viņas Instagram kontā.

Tāpat pavisam nesen apgādā “Dienas Grāmata” iznākusi mūzikas kritiķa un žurnālista Jāņa Žildes grāmata “Pienvedēja piedzīvojumi” – tā iepriecinās ikvienu, kuram būtisks deviņdesmito gadu rokmūzikas devumu Latvijas kultūrā. Savukārt, rakstnieces Ingas Gailes daiļrades cienītāji šajos Ziemassvētkos priecāsies par iespēju izlasīt autores jaunāko apgādā “Dienas Grāmata” klājā nākušo romānu “Rakstītāja” – par latviešu rakstnieci un sieviešu tiesību aktīvisti Ivandi Kaiju.

Mazākos lasītājus Ziemassvētkos šogad iepriecinās ilgus gadus tapušais un nesen izdotais dzejnieces Ērikas Bērziņas bērnu dzejas krājums “Mammas dzejoļi” – šie dzejoļi patiks gan mazajiem dzejas baudītājiem, kuri jau lasa paši, gan vecākiem, īpaši mammām, kuras saviem dzejas cienītājiem vēl lasa priekšā.

Nebaidies pajautāt!

Lai gan labāko minimālisma tradīciju vēsmas uz Latviju atceļojušas salīdzinoši nesen, iespējams, šogad ir patiesi piemērotākais laiks tās iedzīvināt praksē. Viens no veidiem, kā minimālisma “likumus” izmantot dāvanu pasniegšanas praksē, ir – censties nedāvināt lieko. Šogad, kad finansiālā situācija ne vienam vien ir salīdzinoši saspringta vai vismaz neprognozējama, ir vērts apsvērt atturēšanos no impulsīvām dāvanām arī ļoti praktiska iemesla dēļ – iespējams, apdāvināmajam patiešām kaut ka cits ir nepieciešams vairāk.

Dāvanu saraksti varētu šķist ļoti “amerikāniska” prakse, bet naudas dāvināšana – pārlieku bezpersoniska, taču, sirsnīgs jautājums apdāvināmajam par to, ko viņš vēlētos saņemt svētkos, iespējams, šogad būs īsti vietā. Iespējams, nepieciešams kas ļoti praktisks mājoklim, bet tāpat vari piedāvāt arī savu laiku – varbūt nepieciešama palīdzība kaut ko izdarīt? Šogad mūždien skandētā Ziemassvētku būtība – par mieru, mīlestību, palīdzību un sapratni – ir īpaši svarīga, un Tev ir iespēja to iedzīvināt arī ar pārdomātas dāvanas (fiziskas vai citādas) palīdzību!

Autors: Agra Liege

0 replies on “Ziemassvētki pandēmijas laikā”