Kas ir BODYPOSITIVE?

Jēdziens bodypositive Latvijā iepazīts salīdzinoši nesen, tādēļ nereti cilvēki neizprot ne jēdziena būtību, ne kustības mērķus kā tādus. Lai ieviestu skaidrību, kas tad ir bodypositive un kādas ir bodypositive kustības attiecības ar svaru – tapa šis raksts.

Vispirms sāksim ar definīciju!

Bodypositive ir sociāla kustība, kas sakņojas pārliecībā, ka visām cilvēciskām būtnēm vajadzētu būt ar pozitīvu skatu par savu ķermeņa tēlu. Kustība aizstāv visu ķermeņu pieņemšanu neatkarīgi no formas, lieluma vai izskata. Kustības mērķis ir pievērst uzmanību un likt aizdomāties par to, ka pasaulē diktētie skaistuma ideāli mēdz būt nereāli. Kustība iestājas pret stereotipisku skaistuma ideālu kultivēšanu sabiedrībā.

Kustība rada priekšstatu, ka kultivētais skaistums ir sabiedrības izdomājums, un liek domāt, ka šis izdomājums nedrīkst pārkāpt cilvēka spēju izjust pārliecību vai pašvērtību.

Ideja, kas aptver ķermeņa pozitivitātes kustību, ir koncentrēta ap domu, ka cilvēkiem ir jāmīl sevi visos sīkumos.

Tēmtura #bodypositive aizsācēja ir Ph. D. Debija Burgarda (Deby Burgard) – licencēta psiholoģe, kura praktizē Los Altos, Kalifornijā, kuras pētījumi un psihoterapija pievēršas sieviešu jautājumiem, īpaši ēšanas, svara un seksualitātes jautājumiem, ir līdzautore grāmatai “GreatShape: The First Fitness Guide for Large Women” un “Alternatives in obesity treatment: pointing on health for fatwomen,” ar Pat Lyons, in Fallon, Katzman, and Wooley (Eds.), Feminist Perspectives on Eating Disattempts.

Viņas radītajā vietnē Body Positive ikviens var izlasīt, ko patiesībā nozīmē būt bodypositive

Bodypositive domāšanas pieeja

Bodypositive ir iedzīvošanās savā ādā. Tas ir ideju kopums, kas var palīdzēt atrast lielāku labsajūtu jūsu rīcībā esošajā ķermenī. Bodypositive ir veids, kā indivīds uztver sevi un apkārtējos. Doktore ir pārliecināta, ka ikviena fizioloģiskā transformācija, kura sasniegta fiziska darba rezultātā, ilgtermiņā cieš fiasko. Transformācijai jābūt arī mentālai.

Cilvēkam ir jāpriecājas par sasniegumiem un nevis jābūt neapmierinātam jau ar sasniegto!

Kā vienu no saviem darbības mērķiem, strādājot ar saviem pacientiem,  doktore uzstāda, ka ikvienam indivīdam ir jāveicina izpratni  par “veselīgu svaru” nevis no kaut kāda vispārīgas auguma/svara kartes vai pat patvaļīgiem ķermeņa masas indeksa samazinājumiem, bet gan kā ķermeņa svaru, kad tu dzīvo saprātīgu dzīvi. Tas ir svars, pie kura jūsu unikālais ķermenis šķiet “iekārtojies”, kad neesat apsēsts ar ēdienu un vingrojumiem. Tas ir svars, ko organisms var mēģināt “aizstāvēt” diētas gadījumā vai (otrādi), ja tu ēd vairāk, nekā organisms ir izsalcis. Lielākajai daļai sieviešu šis svars ir lielāks, nekā vēlas, jo mūsu kultūra uzskata, ka vissmalkākie ķermeņi ir visiekārojamākie. Šķiet ticami, ka cilvēki nonāk tādā kā pārguruma diapazonā.

Mēs nedomājam, ka ir slikti, ja cilvēks ir garš vai mazs, bet daudziem cilvēkiem ir slikti būt smagākiem nekā vidēji (vai pat vidēji!)

Praksē “Body Pozitīvs” uzmanības centrā ir nevis svars, bet gan lēmumi, ko jūs ikdienā pieņemat par to, kā sevi cienīt un apmierināt savas vajadzības.

Bodypositive ir spēja uz sevi skatīties veselīgi. Un ne jau šeit runājam par ēšanas veselību, bet gan par mentālo veselību un attieksmi pret sevi.

Mēs nevaram ietekmēt savu kaulu garumu vai vasarasraibumu daudzumu. Tas tiesa, jo šeit strādā arī gēni.

Bodypositive ir par uztveri un domāšanu.

Debija Burgarda, strādājot ar saviem pacientiem, ir nonākusi pie secinājuma, ka bodypositive domāšana un sevis pieņemšana ir ārkārtīgi būtiska dažādu problēmu ārstēšanai. Tās trūkums ir ļoti saistīts ar ēšanas traucējumiem, kā uz anoreksiju, tā uz aptaukošanās sliekšņa nonākušajiem cilvēkiem. Profesore savos rakstos vairāk ir izklāstījusi dažādus savus pētījuma novērojumus un likumsakarības. Bet skaidrs ir tas, ka bodypositive ir stāsts par sevis pieņemšanu un sava ķermeņa transformāciju līdz savam komforta svaram, un katram indivīdam šis svars ir individuāls.

BODYPOSITIVE neaicina neveselīgi dzīvot, neslavina lieko svaru, bet gan aicina sevi cienīt, pieņemt, saprast un atrast ceļu uz labāku sevi.

Bodypositive nozīmē domāt par sevi labi, atļauties dzīvot un risināt savas problēmas bez nemitīgiem aizrādījumiem. Bodypositive domāšanas veida pieņemšana nedod atlaides vai zaļo karogu lielāka svara iegūšanai.

sagatavoja: I. Salceviča , avots : www.bodypositive.com zīmējumi: Krista Miltiņa

0 replies on “Kas ir BODYPOSITIVE?”