PIPARKŪKAS +LEĢENDA

Iekārotākais ziemas vakaru našķis, kas lieliski sader ar tasi tējas un atsvaidzinošo mandarīnu (vai trim, jo būsim reāli, ar vienu nekad nav pietiekami), izrādās nav tikai svētku simbols vien.

Piparkūkas cēlušās garšvielu “mekā” – Tuvajos Austrumos. Leģendas teic, ka tās ļāvušas pielabināt dievus ar maigo medus smaržu, kā arī atvairīt dēmonus un likstas ar piparoto garšu. Tāpēc tās  bieži bijušas ceļabiedrs aizsaulē izvadāmajam. Pateicoties bagātīgajai garšvielu buķetei, senāk šis kārums bijis pieejams vienīgi īsteniem bagātniekiem. Piparkūku vēsture mērojama vismaz 5000 gadu garumā, un savulaik šis unikālais gardums ar lepnumu celts arī Ēģiptes faraonu galdā.

Kad vairāk nekā pirms tūkstoš gadiem armēņu mūks Nikopoles piparkūku recepti atveda uz Franciju, tā nekavējoties kļuva par luksusa preci. Baznīcas rotāja ar eņģeļu un svēto formas piparkūkām, bet turīgākie dižojās ar tobrīd dārgāko garšvielu – piparu – klātesamību savā virtuvē. Kādu brīdi piparkūkas pat bija ekskluzīvs līdzeklis cīņā ar gremošanas traucējumiem, un tās, gluži kā Coca-Cola dzērienu, varēja iegādāties vienīgi aptiekās. Piparkūku nozīme ir leģendu apvīta. Savulaik to gatavošanu un izplatīšanu reglamentēja pat īpaši piparkūku statūti, ko izdeva piparkūku cepšanas meistaru ģilde! Jā, jā, 17.gadsimtā tādu ģildi Vācijā izveidoja pirmie 14 oficiāli atzītie piparkūku meistari!

Līdz pat mūsdienām piparkūku galvenās sastāvdaļas ir palikušas nemainīgas – medus un pipari. Nu ir pienācis pēdējais brīdis arī Tev pašam izcept savas piparkūkas no paša gatavotas mīklas! Un ticiet mums, tas nav tik sarežģīti un laikietilpīgi, kā liek domāt apkārt klīstošās runas. Vari pats izvēlēties sastāvdaļas un ēst tieši tādas piparkūkas, kādas tev sen kārojas! Iesakām mīklai – svaigumam  – pievienot lavandas ziedus vai – pārsteigumam – ķimenes.

piparkukas-15

Nepieciešams:

200 g sviests (ja varat atrast lauku sviestu – ideāli!)

2 olas

300 g cukurs

200 g medus

1/2 tējk. cepamais pulveris

500-600 g kviešu milti

1 ola (apsmērēšanai)

Garšvielu maisījumam:

1 tējk. melnie pipari

1 tējk. kardamons

1 tējk. kanēlis

1 tējk. krustnagliņas

1 tējk. muskatrieksts

1 tējk. kaltēta apelsīnu miziņa (sarīvēta)

1 tējk. ingvers (sarīvēts)

1 tējk. anīss (malts)

Garšām:

1-2 tējk. lavandas (kaltēti ziedi) – piparkūkām ar lavandas garšu

3-4 tējk. ķimeņu – piparkūkām ar ķimenēm

Glazūrai:

1 olas baltums

200 g pūdercukurs

1-2 tējk. citronu sula

1. Pirms ķeras pie piparkūku mīklas gatavošanas, sajauc visas piparkūku garšvielu maisījumam nepieciešamās sastāvdaļas kopā.

2. Katliņā uz nelielas uguns izkausē sviestu, pievieno medu un cukuru. Karsē, bet nevāra – masu maisa ar koka karoti, līdz cukurs izkusis.

3. Pēc tam pievieno trīs ceturtdaļas no visiem miltiem (aptuveni 450 gramus), cepamo pulveri un divas ēdamkarotes no garšvielu maisījuma. Pievieno arī olas. Visu apmaisa un pieber klāt arī kaltētos lavandu ziediņus vai ķimenes. Ar mikseri lēnā režīmā visu sakuļ. Ar karoti šis būtu ļoti ilgs un sarežģīts process, labāk pataupīt savu roku spēku mīklas mīcīšanai.

4. Atlikušos miltus izbārsta uz galda virsmas, ņem piparkūku mīklu un mīca ar rokām, kamēr tā vairs nelīp pie pirkstiem (aptuveni 10-15 minūtes). Mīklu mīcot, nevajag izmantot vairāk miltus, kā norādīts, citādi to būs par daudz un piparkūkas sanāks cietas. Ja šķiet, ka vairs nav vairāk spēka un mīkla vēl līp pie rokām, atveriet logu un ielaidiet telpā vēsu gaisu, kas ļaus sviestam ātrāk sacietēt, un tad mīkla kļūs vijīgāka.

5. Pēc tam ar rokām piparkūku mīklu saveido taisnstūra formā, aptin ar pārtikas plēvi un notur tumšā un vēsā vietā trīs dienas. Ja negribat gaidīt, tad ļaujiet tai “atpūsties” vismaz 12 stundas (pa nakti).

6. Kad pienācis laiks cept piparkūkas, uzkarsē cepeškrāsni līdz 180 grādiem.

7. Mīklu plāni izrullē, izgriež vai izspiež ar veidnēm vēlamās formiņas, apsmērē tās ar sakultu olu un cep 4-6 minūtes, rūpīgi uzmanot, lai tās nesadeg. Jo plānākas piparkūkas, jo ātrāk tās būs gatavas.

8. Gatavo glazūru. Olu baltumu sakuļ baltās putās, iecilā pūdercukuru un pievieno pavisam nedaudz citronu sulas. Visu samaisa. Glazūru klāj uz atdzesētām piparkūkām un ļauj tai sastingt. Pirms glazūra sastingst, dekorē piparkūkas ar lavandu ziediņiem, cukura lodītēm vai graudiņiem, riekstu krikumiem, magoņu sēkliņām, vai ko citu pēc izvēles.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.