OSLO KRĀSAS – VIETAS

Oslo – visnotaļ robusta, bet krāsaina pilsēta, krāsaina gan burtiskā, gan pārnestā nozīmē, imigrantu un iebraucēju koncentrācija šajā pilsētā ir ļoti liela, un viņu klātbūtne – uzkrītoša. Sievietes lakatos ar trīs bērniem pie rokas un ceturto ratos pārpildītos autobusos un veikalos šeit ir normāla parādība. Pilsētas pazīstamākais imigrantu rajons ir Grønland – kolorītākā vide –  atrodas netālu no centrālās stacijas, tādēļ tajā ir visai viegli nokļūt.  Ieliņas pilnas austrumu pārtikas veikalu, afrikāņu frizētavu, turku kebabnīcu un indiešu šūšanas darbnīcu. Bet pats interesantākais – šī rajona ielās ir manāmi mazāk sieviešu, taču tur baudāmi gardākie kebabi pasaulē! Piesardzības nolūkos vien jāpiebilst, ka šeit tomēr jābūt vērīgam un modri jāpieskata savas kabatas, maks, telefons, somiņa, utt. Par šo Oslo iedzīvotāji tiek brīdināti arī tuvojoties šai stacijai metro vilcienā.

.

Mana mīļākā nodarbe Oslo – pastaiga pa gājēju ielu Karl Johans gate, tā stiepjas no Pils parka (Slottsparken) ieskautās Karaliskās pils (Det kongelige slott) līdz Centrālajai dzelzceļa stacijai (Jernbanetorget).

Gājēju plūsma šai ielā reti kad apsīkst. Taču īstu krāsu, skaņu un emociju festivālu šī iela piedzīvo Norvēģijas Neatkarības dienā (Norges nasjonaldag). 17.maija svētku gājiena laikā šeit var izbaudīt īstā norvēģu patriotisma, tautastērpu (Bunad) kolorīta un vietējā temperamenta manifestāciju!  Šo svētku dienā noteikti jāapēd vismaz viens cīsiņš plānajā maizītē (pølse med lompe) un “mīkstais” saldējums – Softis, turklāt, jādzer vietējais alus (Pils), vai – bērniem – limonāde (Brus). To var izdarīt neskaitāmās kafejnīcās visas ielas garumā. Karl Johans ielā atrodas arī Parlamenta ēka (Stortinget), Doma baznīca, grāmatu tirgotavas un vairāk vai mazāk zināmu zīmolu veikali. Ziemassvētku sezonā te izvietojas tirdziņš, līdzīgi kā Rīgā Doma vai Līvu laukumā, kur, pārsvarā tūristi var nopirkt norvēģu amatniecības izstrādājumus, savukārt, garšu baudītāji – dažādu variāciju ziemeļbrieža un aļņa gaļas izstrādājumus, kas tiek uzskatīti par Norvēģijas delikatesi.

Otrs mans iecienītais pastaigu maršruts ir ostas rajons – Aker Brygge, pilsētas senie nocietinājumi –  Akershus Festning, Rātsnams un Oslo opera. Aker Brygge ir vieta, kur baudīt skatu ar kuģīšu rosību, ēdienu, dzērienus, saldējumu un kaiju uzlidojumus (tā ir patiesa problēma, jo šie putni kļuvuši neganti uzmācīgi, ir pat cietušie no kaiju uzbrukumiem). Krodziņi šeit blīvi spiežas viens pie otra, tie ir izvietoti arī uz kuģīšiem, kuri tur atrodas visos gadalaikos. Savukārt senie nocietinājumi paver skaistu skatu uz Oslo fjordu un Akker Brygge rajonu ar kuģīšu transporta galveno maģistrāli. Šī vieta ir kā radīta apcerei un mierīgai pastaigai.

Noteikti jāapmeklē slavenais Oslo operas nams, lai, klīstot pa pastaigām paredzēto operas jumtu, ļautu vaļu skatienam pacelties atkal jaunos apvāršņos, no šejienes paveras skats uz modernās arhitektūras rajonu kurš tiek dēvēts par “svītru kodu”.

Ir vēl kāda pavisam īpaša vieta, kurp mani vilina sirds – Frognerseteren. Nepārspējami dabas skati, slēpošanas un ragaviņu trases ziemas sezonā vai garas pastaigu trases vasaras mēnešos. Tās stiepjas līdz pat slavenajai Holmekollen, kur atrodas Olimpiskais stadions ar varenu tramplīnu. Dienas laikā tramplīna torņa lifts tevi uzvizinās augšā uz skatu platformu, no kuras paveras elpu aizraujošs, 360panorāmas skats

Kurp vēl es gribētu tevi aizvest? Protams, uz Vīgelanda skulptūru parku (Vigelandsparken), ar tam piegulošo Frognerparken (pilsētnieku iecienīta brīvdienu pikniku vieta) un Munka muzeju (Munchmuseet). Noteikti uz pilsētas daļu, ko sauc Bygdøy – tajā koncentrēti vairāki interesanti muzeji –  Vikingu (The Viking Ship Museum) un Brīvdabas muzeji (Norsk Folkemuseum ), Kon Tiki muzejs, Jūrniecības muzejs un Fram Polar Ship Museum

(Vigelenda skūlptūru parks)

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.