OSLO KRĀSAS – Norvēģijas garšas

Norvēģu galdi ir ēdienu pārbagāti gan svētkos, gan ikdienā. Lielākais kuriozs gan ir tas, ka pēdējos gados nacionālajiem ēdieniem arvien sīvāku konkurenci veido tako un pica!!! Pēc pašu norvēģu veikto ēšanas paradumu aptaujas rezultātiem, pica –  kļuvusi par vienu no populārākajiem ēdieniem teju pat Ziemassvētkos! Norvēģijā uzturā ļoti lielos daudzumos patērē gaļu un zivis, šie produkti galvenokārt arī veido nacionālo virtuvi. Esot Norvēģijā, noteikti ir vērts iepazīties ar tradicionālajiem ēdieniem, piemēram – fårikål. Burtiski tulkojot – auns kāpostos. Ēdiena nozīmīgumu pasvītro fakts, ka tam ir arī sava īpašā svinamā diena – septembra pēdējā ceturtdiena ir Fårikål dag. Aitas gaļas ēdieni Norvēģijā ir populāri, piemēram, Ziemassvētku laikā ir vērts nogaršot pinnekjøtt. Vēl kāds senākas izcelsmes ēdiens – Smalahove – aitas galva… Diezgan dramatiska izskata ēdiens – uz šķīvja pasniegta aitas galvas puse, turklāt ar visu aci!

Norvēģijā jāpagaršo – klippfisk. Tās izcelsmei ir ļoti sena tradīcija. Klippfisk svaigā gaisā kaltēta mencas fileja. Šī ir viena no zināmākajām eksporta precēm. Ziemassvētku garajā sezonā bieži galdā tiek celta lutefisk – sārma zivs. Specifiska ir tās gatavošana uzglabāšanai, ēdiena pagatavošana un, protams, garša. Piedodiet, bet man tā tomēr mazliet garšoja pēc ziepēm..! Un beidzot pats ekstrēmākais, ar ko Norvēģijā nācās saskarties ēdienu jomā – rakfisk… Te viedokļi dramatiski dalās, jo raksfisk, jeb, citiem vārdiem, pūdētā zivs. Tā pārsvarā tiek gatavota no foreles filejas, kas īpašā apstrādē iegūst attiecīgo konsistenci un, protams,… smaržu.. Tā tiek celta galdā bez termiskas apstrādes. Kā piedevas izmanto sīpolus, sarkano bieti, skābo krējumu, un citus produktus. Bieži šo ēdienu pasniedz kā uzkodu.

Populārākie un gardākie deserti – rīsu krēms (riskrem), karameļu pudiņš ar karameļu mērci un putukrējumu (karamellpudding) un lāceņu krēms (multekrem). Man, kā saldumu mīļotājai, šis viss ir īsts baudījums! Noteikti jāatzīmē, ka norvēģu galdā tiek celtas arī dažādas kūkas, īpaši populāras ir marcipāna un šokolādes tortes. Un, protams, kur nu bez kransekake – norvēģu lepnums – gredzenveidīgu mandeļu cepumu tornis, rotāts ar Norvēģijas karodziņiem!

Viena no garšīgākajām lietām, ko baudīju Norvēģijā ir mīkstās vafeles – vafler (arī tām ir īpaša svinamā diena!). Tās parasti ēd ar ievārījumu un tradicionālo norvēģu lepnumu – brūno sieru (Brunost).  Tik garšīgi!

Dīvainākie novērojumi par norvēģu ēšanas tradīcijām:

  • To, ko mēs Latvijā saucam par karbonādi, norvēģi sauc par kotleti, un otrādi – kotleti par karbonādi.
  • Norvēģu sautētie kāposti garšas ziņā krasi atšķiras no latviešiem pierastās garšu buķetes – tie ir daudz saldāki.
  • Arī norvēģu marinētā siļķe un marinētie gurķi (viņi marinē sagrieztus šķēlēs) ir daudz saldāki, nekā parasti garšo latviešiem.
  • Vairākas kūkas, ko mēs sauktu – plātsmaizes, norvēģi bagātīgi papildina ar kārtīgu putukrējuma “cepuri”.
  • Veikalos ir nopērkami praktiski visu ēdienu, tai skaitā nacionālo, pusfabrikāti – ērti un ātri pagatavojami un garšo labi.
  • Vārds “kake” – kūka – tiek piemērots plaši un mums neierasti, piemēram, apzīmējot gaļas un zivju ēdienus (kjøttkaker, fiskekaker), vai saucot par kūku vienkāršus baltmaizes izstrādājumus.
  • Jau minētās vafeles norvēģi mēdz baudīt ar sāļiem cīsiņiem.

Turpinājumā-  OSLO KRĀSAS – VIETAS!

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.