Ogres ledlauzes jeb ziemas peldes entuziastes

Peldēties ziemā – modes kliedziens vai recepte labākai veselībai?

Ogres Dubkalna karjers ik brīvdienas vieno kādu aizrautīgu meiteņu bariņš. Ikkatru brīvdienas rītu, spītējot laika apstākļiem, meitenes tiekas, lai ļautos ziemas peldei un sava veida meditācijai, kā arī sarunai ar sevi. Sākotnēji peldētājas bija tikai dažas, nu jau peldētgribētāji un darītāji mērāmi trijos desmitos. Kā tas viss sākās un kādi spēki virza peldētājās? Kādi ir šīs nodarbes plusi un mīnusi? Vai ziemas peldes ir modes kliedziens vai tomēr tā ir recepte labākai ķermeniskai pašsajūtai?

Sākums

Kristīne Beitika ir dzīvessstila blogere, kura savā Instagram platformas kontā kādā privātā sarunā ar blakus dzīvojošu meiteni vairākkārt minējusi, ka vēlētos uzsākt peldes arī ne vasaras sezonā, taču, lai to uzsāktu, pietrūkstot drosmes!

Kristīne (31) : “Mūsu ģimenē ir vairāki “roņi” un vienmēr zināju, ka kādu dienu arī es viņiem pievienošos, bet nespēju saņemties. Vai Tu tici nejaušībām? Dagne, mana kaimiņiene, šo manu slēpto vēlmi pamanīja un kādu dienu mani pārsteidza ar garu vēstuli, kurā viņa bija aprakstījusi visus tos ieguvumus, ko sniedz dzestrā pelde. Tā mēs satikāmies ar Dagni 2019. gada 28. septembrī, kopīgā peldē un viņa smejoties mani uzmundrināja, ka lai es nesadomājos! Visi rīti neesot tik romantiski. Spīdēja saule, ūdens bija mierīgs, un jauniegūtās sajūtas mani apreibināja. Es burtiski iemīlējos šajā procesā!

Ziemas pelde ir kas maģisks, neaprakstāms rituāls. Raksturojot peldi, Kristīne stāsta: “Kad ķermenis un prāts savienojas, omas atslēdzas, paliec tikai Tu un tava elpa. Tu esi pārvarējis sevi, izkāpjot no siltās komforta zonas, ļaujoties aukstumam Tevi pārņemt. Tajā ir kaut kas tik ļoti vilinošs un spēcīgs, ka man nebija šaubu, šī būs mana šīs ziemas lielākā aizraušanās savas veselības un ikdienas labā!

Kāds ir tavs ikdienas rituāls?

Esmu rīta cilvēks. Mana ideālā diena sākas jau 5.00, un laiku līdz darba uzsākšanai es veltu sev! Lasu, kārtoju domas, kārtojot mājas lietas, dodos pastaigā un ar svaigu cēlienu esmu gatava savai darba dienai! Divas reizes nedēļā apmeklēju spēka treniņus kopā ar treneri un pārējos vakarus veltu laiku ģimenei.

“Šis ir neparastākais, ko es daru!”

 Ilze (33) : Esmu sākumskolas skolotāja, ikdienu pavadu kopā ar 25 zinātkāriem, atjautīgiem un radošiem skolniekiem. Mans darbs ir arī mans hobijs. Patīk iet uz darbu, kas katru dienu nes jaunus izaicinājumus, piepilda ar gandarījumu un neļauj ne novecot, ne ierūsēt, jo visu laiku “esi uz skatuves”. Tiek tverts katrs vārds, ideja, smaids, nepārtraukta enerģijas apmaiņa. Otra mana personības šķautne ir būšana daudz bērnu mammai, man ir 3 dēli (9 gadi, 7 gadi un 4 gadi). Man patīk būt puišu mammai, jo nemitīgi esmu gan kustībā, gan dažādu konfliktu krustugunīs. Ar ziemas peldēšanu nodarbojos kopš pagājušā gada februāra. Peldu 2-3 reizes nedēļā.

Ziemas peldēšana sākās ar izaicinājumu pašai sev, bet jau pēc pāris reizēm sajutu efektu, ko sniedz peldes – garastāvokļa uzlabošanos, labāku ādas stāvokli, tāpēc turpināju. Pēc ilgāka laika konstatēju, ka āda kļuvusi tvirtāka, imūnsistēma strādā labāk nekā citus gadus, un pats labākais ir stresa menedžments. Ikdienas stresa situācijās esmu mierīgāka, spēju sevi kontrolēt, liekas, ka saglabājas “vēss prāts”.

Visiem, kas plāno, bet nevar saņemties, es iesaku vienkārši vienreiz saņemt drosmi un izdarīt. Un tad, kad vienreiz cilvēks tos endorfīnus sajutīs, viņam gribēsies to atkārtot. Uzsākot ziemas peldes, ir jāņem vērā tas, ka vispirms šī doma ir jāizauklē galvā, jo gribas, lai cilvēks to dara apzināti. Lai viņš ir tieši tajā momentā un izbauda to pilnībā. Tāda ieskriešana iekšā, iespiegšanās, izskriešana, tas nav tas. Vajag noskaņoties tā, lai var ieiet, nomierināt savu prātu un vienkārši elpot. Es iesaku katram atrast savu rutīnu – lai tas ir ilgtermiņā, nevis akcijas veidā. Uzskatu, ka dzīvesveids jāuzlabo ar domu – tā es daru ne tikai šodien un rīt, bet es tā darīšu visu laiku. Komfortu sniedz tas, ja ir rezultāti, bet, lai rezultāti būtu, ir jāpaiet noteiktam laikam, tāpēc vēlu visiem arī pacietību! Mana recepte ir atrast to, kas der Tev – iepazīt sevi līdz mielēm, patiešām pazīt sevi. Lai cilvēks saprot cik stundas viņam vajag gulēt, cik daudz kustēties, ko ēst un kā pabarot savu dvēseli. Ja atradīsi iepazīsi sevi, tad atradīsi arī savu recepti, un būsi laimīgs cilvēks!

 Ieva (38) ar savu smaidu spēj apburt visus klātesošos!

Esmu standarta vidējais latvietis, kam ikdiena nav komforts vai rutīna, bet gan izaicinājumi vai kā pašai šķita grūtības un šķēršļi. Strādāju ofisa darbu, kur lielākā daļa dienas paiet saspringtā ritmā.  Kristīnes B. iedvesmota, esmu jauniņā ziemas peldēšanā! Sāku tik 6. oktobrī, bet nu jau tā ir atkarība. Kādēļ sāku? Laikam jau pirmā reize bija vairāk kā izaicinājums sev – vai es to varēšu? 6. oktobrī ārā bija 0 grādi, aizsalušas peļķes, salīdzinot ar šodienu, ūdens bija vēl silts +12° (tajā rītā gan tas nešķita silts). Bija izcili skaisti, ūdens garoja. Varbūt neapdomīgi, bet peldes sāku bez sagatavošanās. Šajā vasarā atklātā ūdeni biju peldējusi, manuprāt, tikai divas reizes (vienmēr bija atrunas pašai sev – nav jau tik karsti, lai ietu tik aukstā, slapjā, netīrā, nepazīstamā utt. ūdenī).

Ko nozīmē Tev izkāpt no savas komforta zonas?

Izkāpšana no komforta zonas ir atkarību izraisoša. Peldu katrā brīvajā dienā un papildus atbraucu uz peldi arī pēc saspringtākām dienām darbā. Pēc peldes viss šķiet saliekas pa plauktiņiem, grūtības pārvēršas par izaicinājumiem. Ziemas peldēšana ir kaut kas, uz ko jāsaņemas un ko jāvēlas izmēģināt pašam. To nevar uzspiest.

Kāds būtu Tavs ieteikums, ja vēlies uzsākt roņot?

Nenoliedzami, pelde ziemā ir aukstuma šoks organismam. Jāņem vērā, lai neesi nosalis pirms peldes un pēc peldes arī vēlams sasildīties ar siltu tēju un būt siltumā. Pēc peldes ir TĀDA laime! Izdalās endorfīni – priecājas, ka organisms izdzīvojis. Ja arī Tu domā par peldēm aukstumā, bet nevari saņemties, iesaku atrast kompāniju pamēģināt kaut tikai vienu reizi. Tās sajūtas pēc peldes un apziņa, ka es varu neiespējamo dod spārnus, ka iespējams ir viss! Ja nav kompānijas, bet tiec uz Ikšķili, pievienojies mums Dubkalnu karjerā!

“Esmu iepazinusi Dubkalnu karjeru visvairāk. Regulāri peldējusi kopā ar gulbju ģimeni un reiz pat sastapusies ar bebru”  tā teic, Kristīne (32)

 

Katras brīvdienās man ir kāds aizrautīgs stāsts par piedzīvoto nedēļas gaitā. Esmu mamma 24 stundas diennaktī diviem burvīgiem bērniem. Mana aizraušanās ir vasaras āra un dārza darbi. Ar peldēšanos ziemā nodarbojos jau otro gadu un šogad to daru katru dienu.

Kāda bija Tava pirmā pelde ziemā?

To neaizmirsīšu! Tas bija 14. oktobris, saulains svētdienas rīts, skrēju gar dambīti un diena bija tik jauka, ka galvā nerima doma par peldi. Man nebija līdzi pat dvieļa, bet es ļāvos, un dzestrums mani ļoti spēcināja! Mūsu veselība ir nenovērtējama dabas dāvana un laba pašsajūta nav iespējama bez veselīgāka dzīvesveida! Mans ikdienas rituāls priekš sevis ir mana cieņa pret mani un manu ķermeni, sniedzot sev kustību un enerģijas šāviņu caur peldi!


 

Zane (29) : Mana diena sākas ar domu: “Ko šodien varu izdarīt, lai es būtu laimīga?” un “Ko es šodien varu izdarīt, lai mani līdzcilvēki būtu laimīgi?”

 

Zane ir veselības speciāliste, kuras raušanās ar visu sirdi un dvēseli ir fiziskas aktivitātes. Vienmēr teikšu, ka viss sākās kustībā. Tas, ka varam attīstīt savu spēku, elastību, koordināciju, ātrumu, izturību, līdzsvaru, kā arī orgānus un orgānu sistēmas ir  fantastiski, mums tas būtu vairāk jānovērtē. Ticība savām spējām, liek mums apjaust, ka viss ir iespējams!Bez fiziskajām aktivitātēm man patīk būt pie dabas, būt kopā ar ģimeni, lasīt grāmatas, veikt pašmasāžas. Viens no maniem atklājumiem, kā palīdzēt sev fiziski un garīgi ir peldes aukstā ūdenī. Šī man ir pirmā sezona, kad peldu atklātos ūdeņos. Peldes veicu 2 reizes nedēļā – brīvdienās, bet darba dienās no rītiem eju aukstās dušās..

Zanes padomi iesācējiem!

Visiem tiem, kuri par to domā – iesaku sākt ar kontrastdušām no rīta. Saprast, vai auksts ūdens ir Jūsu aicinājums. Jo katram ir savs ceļš, kā nokļūt pie sevis.

Atceramies, uzsākot peldi ziemas sezonā, sākam ar vēlmi un prieku to darīt, 5-10 min iesildīšanos un nodrošināties ar siltu, ērti un viegli uzvelkamu apģērbu.

“Tikai tāpēc, ka Tavi sasniegumi notiek lēnām, nenozīmē, ka nenonāksi pie rezultāta! Tikai turpini!”

Mazas lietas noved pie lielām lietām. Vienkārši sāc ar:

1 piepumpēšanos

1 ūdens glāzi

1 noskrietu apli

1 dārzeni

1 minūti

1 pārmaiņu

1 apņemšanos.

Sāc šodien! – Atkārto rīt!

Un nekad nepārstāj!

Jo neviens neesi Tu un tā ir Tava superspēja!

Ar Mīlestību,

Zane

Noderīga informācija:

  • Ziemas peldēšana Latvijā un Austrumeiropā iesakņojusies pateicoties pareizticīgo baznīcai. 19. janvārī – dienā, kad Pareizticīgā Baznīca svin vienus no gada lielākajiem svētkiem – Kunga Kristīšanas svētkus, kurus dēvē arī par Dieva Parādīšanās svētkiem – Dieva Trīs Personu (Svētās Trijādības) atklāšanos cilvēka veidolā, tiek kalpota Lielā ūdens iesvētīšanas kārta. Šīs tradīcijas aizsākumi meklējami pašos kristietības aizsākumos, kad to ar iegremdēšanos Jordānas ūdeņos savas kristīšanas laikā aizsāka pats Jēzus Kristus.
  • Kopš 20. gs. ziemas peldēšana ir kļuvusi sporta veidu – norūdīšanās augstākā pakāpe – ar ko Latvijā nodarbojas vairāki simti iedzīvotāju. Ar ziemas peldēšanu saprot iegremdēšanos ledū izcirstā āliņģī vai peldēšanu aukstā ūdenī, kura temperatūra ir zemāka par +10 grādiem. Ziemas peldēšanas sezona parasti sākas oktobra sākumā un beidzas marta beigās.Ziemas peldēšanas oficiālā pirmā sezona tika atklāta 1976.gadā. Latvijā notiek ziemas peldēšanas čempionāti. Pirmais Latvijas ziemas čempionāts notika 2003.gadā Jelgavā.
  • Kā ziemas peldi vērtē ārsti? Pelde ziemā ir lielisks papildinājums citām ikdienas fiziskajām aktivitātēm, bet ne to aizstājējs!” uzsver Dr.Mičule “Līdz lēmumam peldēt ziemā ir jānonāk katram individuāli, nevajadzētu ietekmēties no apkārtējiem, iedvesmojošiem video, derībām vai vēlmes atšķirties no draugiem. Pirms lēkšanas āliņģī vai mešanās jūras viļņos ziemas vidū būtu jāpievērš uzmanība veselības stāvoklim, jo īpaši sirds un asinsvadu veselībai. Internetā atrodamie padomi un informācija ne vienmēr ir patiesa, tāpēc vislabāk konsultēties ar savu ģimenes ārstu! (ziemaskurzemesslimnica.lv)

Autors : Kristīne Beitika  Foto: Līga Biņkovska 

Peldkostīmi un tērpi : Cellbes.lv  iepērkoties izmanto kodu : MTHS20 un saņem atlaidi pirkuma – 15%

0 replies on “Ogres ledlauzes jeb ziemas peldes entuziastes”