Apzināta izvēle
Kā pretmets valdošajai patērētāju kultūrai pasaulē arvien skaļāk sevi piesaka Zero Waste kustība. Tās sekotāji aicina samazināt ekoloģisko pēdu, ko mūsdienu cilvēks Homo Sapircies atstāj uz planētas, katru dienu iznesot miskasti. Šie zaļie aktīvisti sludina apzinātu patērēšanu – mazāk pirkt un mazāk izmest. Īpaši viņi neatbalsta plastmasas maisiņus, kokteiļu salmiņus un citas, ar pārtikas preču iepakojumu un pasniegšanu saistītas vienreizējas lietas .
Tā visa vietā Nemēslotāji aicina izmantot ilgtspējīgus, daudzkārt lietojamus materiālus – audumu, metālu, stiklu.
Auduma maisiņš nu kļuvis par Zero Waste kustības simbolu, bet par visīstāko mājsaimniecības varoni ir atzīta stikla burka ar aizskrūvējamu vāciņu.
Stikla burkas triumfs!
Šī vienkāršā priekšmeta pievienotā vērtība slēpjas tā multifunkcionalitātē. Tajā var pildīt, glabāt, slēpt, turēt, nēsāt, audzēt, dāvināt, radīt un rādīt pasaulei tik daudz svarīgu lietu!
Kā vienmēr, popkultūra iemanās patapināt to labāko no subkultūru iezīmēm. Un tā, šobrīd stikla burciņa piedzīvo īstenu renesansi.
No omes pieliekamā burciņas tagad pārceļo uz glancētiem žurnāliem un stilīgām Instagram bildēm un lepojas ar visdažādāko saturu – no banāliem gurķiem līdz eksotiskiem superfūdiem. Tajā ne tikai tiek glabāti produkti, bet arī servētas smalkas maltītes un pat dzērieni. Neviens gaumīgais pikniks neiztiks bez burciņu izmantošanas, jo tajās ir ērti transportēt un pasniegt praktiski visu – no kārtainajiem burciņsalātiem un mērcītēm līdz pat desertiem un kūkām. Krāsainie smūtiji un sulas burciņās izskatās pat interesantāk nekā glaunās glāzēs. Par dārza ballītes naglu var kļūt liela bļoda ar ledu un daudz mazām burciņām, kurās iepildīti dažādu krāsu dzērienu kokteiļi.
Dzīvesstila paradumi
Mūsu virtuvē dažāda lieluma burkās tiek sabērts viss – putraimi, garšvielas, zāļu tējas, jo tas ir ne tikai glīti un pārskatāmi, bet arī vienīgais veids, kā droši pasargāt ēdamo no pārtikas kodēm! Ciemos ejot, parasti paķeru kādu burciņu ar garšīgu saturu – paštaisītu mērcīti, ievārījumu, garšvielu miksu vai veselīgus saldumus.
Taču kādēļ aprobežoties ar ēdmaņu? Burciņās var glabāt arī pastaigu trofejas, rokdarbu piederumus un citus sīkumus, kas prasa kārtību. Ir lērums DIY (do it yourself) ideju, kurās galveno lomu spēlē burkas – dārza laternas, svečturi un sveces, vāzes, rotu vācelītes, augu terāriji u. t. t.
Tā šis necilais priekšmets var izdzīvot neskaitāmas dzīves, kalpojot vairākiem saimniekiem un dažādām funkcijām, līdz ar to ieņemot īstenu goda vietu Zero Waste filosofijā.
Vai stikla burciņas un auduma tašas izspiedīs plastmasas maisiņus, rādīs laiks. Tikmēr aicinu tevi neizmest burkas miskastē, bet gan dot tām iespēju kalpot tālāk. Ja mājās to kļūst pārāk daudz, vari nest uz specializētajiem beziepakojuma veikaliem, Rīgā jau ir divi, un drīz būs vēl trešais.
Praktisks padoms, kā noņemt papīra etiķetes. Burkas iemērc vēsā ūdenī (jo dažas līmes karstumā reaģē un kļūst vēl grūtāk noņemamas), pēc laiciņa noņem nost etiķetes, vai vismaz papīra virskārtu. Ar palikušo lipīgo kārtu tiks galā dzeramā sodas un jebkādas augu eļļas tandēms! Iesmērē, paberzē, noskalo, ja vēl vajag, atkārto.
Beziepakojuma veikali Rīgā: Zeroveikals, Kr. Barona 28a; Burka, Kr. Barona 59/61
raksta un foto autors: Viktorija Pavlova @victoria_ecoloco , Zero Waste entuziaste