MORETHANSIZE sarunas – Zero Waste

Uzņēmēja un bloga ”Seek the simple” jeb ”Meklēt vienkāršo” autore Laura Arnicāne kopā ar vīru atvēzējusies kam, pēc ģimenes vārdiem, “pilnīgi psiham”, proti jaunam  dzīvesstilam- Zero Waste!

Īsumā Zero Waste ir filozofija, kas aicina pārdomāt mūsu patēriņa ciklu, un mēģināt to pārveidot no lineāra uz ciklisku. Lineārs nozīmē to, ka mēs kaut ko gribam, aizejam uz veikalu, labākā gadījumā patērējam un izmetam atlikumus. Ciklam, savukārt, ir tendence kustēties pa apli, kurā nekas netiek izmests un atgriežamies pie tās vietas, kur sākām. Varētu izskaidrot arī tā – ja ejam pa ceļu, kur nekad neesam gājuši un nekad arī neiesim, izmest papīrīti ir vieglāk, nekā, ja tas ir tavs ikdienas pastaigas ceļš un plāno tur iet vēl kādu reizi. Tā mēs dzīvojam uz vienas līnijas, aizmirstot, ka fejas neatnāks un nepazudinās to, ko tikko izmetām miskastēs. Zero Waste ir par atkritumu samazināšanu katra iespēja robežās. Cenšos vienmēr to pieminēt, lai nenolaižas rokas momentā, kad saproti, ka pilnīgi bez atkritumiem varbūt nemaz nesanāks. It īpaši, ja mājās ir bērni. Tāpēc Zero Waste nav kaut kāds statisks rezultāts, tas ir ceļš, pa kuru var iet katrs savā iespējamā līmenī.

Šī filozofija piedāvā mazliet vairāk par tīru pasauli – tā iedos arī tīrāku prātu. Ar to es domāju, ka pienāk moments, ka iestājas miers par to nežēlīgo pirkšanas riteni, kurā esam iemetušies. Tūlīt izstāstīšu Zero Waste pamatprincipus, kuru laikā sapratīsi, kāpēc mierīgāk ap sirdi paliek. Jo es ticu, ka laimīgai dzīvei nemaz tik daudz nevajag.

Šī ir Zero Waste hierarhija, pēc kuras var skatīties, ko un kā varam darīt lietas labāk. Ir ļoti svarīgi hierarhijā kustēties no pašas augšas līdz pašai apakšai, un, jā, kā jūs redziet, šķirošana ir diezgan zemu hierarhijā. Par to es noteikti vēl paspēšu uzrakstīt, ka šķirošana noteikti ir daudz labāka par nešķirošana, bet tas nav risinājums. Bet par to kādu citu reizi. Tagad par to, kā savās mājās var ieviest kripatiņu Zero Waste ikviens.

● ATTEIKTIES ●

Šis ir pats, pats pirmais, pie kā jāķeras, ja patiešām gribas ieviest daļu šīs filozofijas savās mājās, un tas ir iespējams pilnīgi visiem. Jā, cilvēkiem ar visa veida ienākumiem un visdažādākajām dzīvesvietām! Tāpēc laikam sanāk atkal un atkal uzsvērt, ka Zero Waste nav ekskluzīvo ļautiņu padarīšana (eko un bio lieta gan dažreiz var tāda būt), tā patiešām ir pielāgojama visiem. Atteikties nozīmē, pirmkārt, saprast, ko, cik daudz un kad patērējam, lai zinātu, no kā tad jāatsakās. Un vienkārši sev uzjautāt, vai tas, ko ikdienā patērējam, patiešām ir mūsu vajadzība vai vienkārša iegriba?

Atteikšanās ir pamatu pamats Zero Waste un minimālisma filozofijās, un tas patiešām var būt viens no grūtākajiem. No pilnīgi visa nav jāatsakās, nebūt ne. Dažreiz pietiek ar daudzuma samazināšanu. Šad tad sapratīsiet, ka to var pagatavot mājās. Bet, ja sanāks no kaut kā atteikties (it īpaši, ja tas ir kaut kas mazliet kaitīgāks), ļoti, ļoti iespējams beigās būs patiess prieks, ka to lietu vairāk tik traki nevajag!

● SAMAZINĀT ●

Vai zinājāt, ka vidējais cilvēks velk tikai 20% no sava skapja apģērbiem? Es domāju, ka mēs visi varam ieiet savā skapī un atrast putekļiem apmetušās drēbes, jo tās nav gadiem vilktas. Tas viss nenozīmē, ka visu gadu jāstaigā vienos džinsos, bet liek apdomāt, cik daudz to mantu mums vispār vajag priecīgai dzīvošanai. Cik dažādi sejas krēmi vajadzīgi? Cik daudz pannas patiešām lietojās, un vai ar rimi uzlīmēm jānopērk vēl viena jauna? Samazināt var arī vienkārši plānojot. Mēs ar Andi samazinājām izmestās pārtikas apjomus, kad sākām plānot savu ēdienkarti. Mēs ne tikai samazinājām savu pārtikas apjomu, bet arī naudas (vismaz par 40%), enerģijas un laika patēriņu.

● LIETOT ATKĀRTOTI ●

 Lietot atkārtoti nozīmē to, ka tās lietas, kas mums ir, ir pietiekoši kvalitatīvas, ka tās vispār ilglaicīgi var lietot. Zinu, ka uzreiz būs pretjautājums – ko darīt, ja es tās kvalitatīvās (un dārgākās) lietas nevaru atļauties? Redz, ja izpilda pirmos divus soļus, kur atsakās no visa, kas nav vajadzīgs, un samazina to daudzumu, kas paliek mūsu dzīvēs, to lietu vajag diezgan maz, un nauda netiek iztērēta nevajadzīgos krāmos. Vualā, te jums būs liekie līdzekļi, kurus ietaupīt un nopirkt kaut ko kvalitatīvu!

Labojiet lietas! Ja, pirmām kārtām, ir iegādāta laba lieta, to negribas tā vienkārši izfērēt, kad mazliet saplīst. To gribas mīļot un lolot, un meklēsiet veidus, kā to salabot. Labojiet drēbes, kurpes, mēbeles un tehnoloģijas. Nemetiet ārā, jo pazudis viens vadiņš. Meklējiet veikalā to vadiņu, ne jaunu televizoru!

● ŠĶIROT ●

Tad, kad iziet cauri pirmajiem trīs līmeņiem, tur nebūs nekas daudz palicis, ko šķirot. Šķirot noteikti ir ļoti laba lieta, un tas ir jādara, jo ietaupām visus iespējamos resursus, bet šķirošana nav zaļākas pasaules risinājums. Šķirošana aizņem daudz mazāk enerģijas, kā to produktu uzražot no nulles, bet tas tik un tā paņem ļoti daudz cilvēkresursu, enerģijas un līdzekļu. Ja atsakāmies, samazinām un lietojam lietas atkārtoti, šķiroto atkritumu būs mazāk, kas nozīmē, ka ietaupīsim visus tos resursus, kas tā būtu iztērēti.

● IZMEST ●

Izmešana ir pēdējā sadaļa, jo, pēc Zero Waste principiem, no tās vispār vajadzētu atteikties. Ja iziet cauri visiem soļiem, tad, kā ir mūsu mājās, miskastē vienkārši nav, ko mest. Te es ļoti dziļi neiešu, jo nav ārkārtīgi daudz, ko runāt. Vienīgais, ko varu ieteikt, ir varbūt pavērot un paskaitīt līdzi, cik Rimi atkritumu maisus nedēļā izmetam, un pamēģināt padzīvot pēc Zero Waste principiem. Pēc kāda laika atkal paskatīties, cik daudz to maisu ir, un būs ļoti forša sajūta, ka maisu daudzums pamatīgi sarūk!

Nevajag iet ekstrēmos un visu darīt perfekti, bet, ieviešot par kripatiņu no šī visa, atkritumu daudzums patiešām samazinās. Meklējiet savu ceļu, kas jums ir pa spēkam un dod labas sajūtas, un dariet kaut mazas kripatiņas. Visiem mazajiem solīšiem ir nozīmes!

Zero Waste pamatprincipi iedos ne tikai tukšākas miskastes, bet mierīgākus prātus. Tie ļoti pārklājas ar minimālisma principiem, kur mazāk ir vairāk, un man tāda sajūta paliek, ka tā patiešām ir. Mēs esam paņēmuši trako ceļu (dzīvojam bez miskastes), bet visiem tā nav jādara.

Vairāk par Lauras un Anda pieredzi un Zero Waste dzīvesstila  filozofiju meklē šeit

Join the Conversation

1 Comment

Leave a comment
Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.