Morethansize ceļo – ģimeniskas brīvdienas Tartu!

Processed with VSCO with se3 preset

Ieelpot Tartu! Ceļot man vienmēr ir paticis. Ikvienas jaunas pilsētas kultūras pieminekļu apskate vai jaunāko klubu grīdu deldēšana man nav bijusi prioritāra. Mans mērķis vienmēr ir bijis saplūst ar tur esošo sabiedrību, apmeklēt mazpazīstamas, nekomerciālas vietas vai vienkārši klīst un uzdurties kādiem interesantiem pilsētas nostūriem. Taču šis stāsts būs par ceļošanu kopā ar bērniem. Jāatzīst – tik priekšzīmīgi bērni man nav bijuši nekad.

Kāpēc Tartu? Ieelpot Tartu pilsētas dažādos pavasara vējus burtiskā un pārnestā nozīmē, ir lielisks garo maija mēneša brīvdienu pavadīšanas veids; turklāt – interesants ne tikai lielajiem, bet arī mazajiem. Platības ziņā nelielā pilsētiņa, ar bagātu vēsturi, sniedz neskaitāmas izklaides iespējas gan pieaugušajiem, gan bērniem. Te mājvietu raduši daudzi muzeji, botāniskais dārzs, ūdens atrakciju parks un slavenais zinātnes centrs, kuru iecienījuši ne tikai Igaunijas iedzīvotāji, bet arī kaimiņvalstu tūristi.

Ko redzēt? Muzeju klāsts un tajā vērojamo ekspozīciju piedāvājums ir visai plašs – atzīmēšu, manuprāt, ievērības cienīgākos. Igaunijas Poligrāfijas un Papīra muzejs (Estonian Printing and Paper Museum). Šeit var pazust papīru un grāmatu kalnos, iejusties tipogrāfijas darbinieka ādā vai piedalīties papīra liešanas meistarklasē. Neparasta izstāžu ekspozīcija, senas tipogrāfijas mašīnas istaba ar senām grāmatām, kas atgādina Harija Potera dzīves vietu. Tas viss – privāti veidotā muzejā, kas iekārtojies visai urbāna stila telpās – kādā bijušās fabrikas teritorijā, līdzīgi kā pašmāju VEF kvartālā. Muzeja pievienotā vērtība – visas eksponētās iekārtas reāli strādā un dažkārt tiek izmantotas drukas darbu veikšanai. Neskaitāmas plauktu rindas, kurās dzīvo dažāda lieluma un stila burti, kuri pieejami, sākot ar plaukstas lieluma burtu izmēriem, un beidzot ar sīkiem, ar neapbruņotu aci nesaskatāmiem, eksemplāriem. Šeit apmeklētājiem piedāvā iegādāties arī piezīmju blokus, kuri tapuši no pārstrādāta papīra, savukārt to vāki – no veco, padomju laikā radīto, grāmatu vākiem.

Tartu dabas muzejs (Tartu University Natural History Museum). Milzīgas ēkas plašumos izkārtojušās ekspozīcijas – sākot ar zemes dzīļu izzināšanu un derīgo izrakteņu parādi, kauliem, un beidzot ar cilvēka rases atšķirībām. Šeit iekārtots arī neliels zoodārzs, kur starp dzīvnieku izbāzeņu kompozīcijām akvārijos mīt čūskas, zivis un bruņurupuči. Muzejs ir visai interaktīvs, ar daudz un dažādām planšetēm, kurās izskaidrota iegūtā eksponāta izcelsme. Par laimi, mums trāpījās arī ļoti lielisks un zinošs gids – tiešām sava darba mīlētājs, kurš ne tikai novadīja nelielu ekskursiju, bet arī ar degsmi stāstīja par ikvienu no eksponātiem. Ja ir vēlēšanās uzzināt ko jaunu vai atsvaidzināt pagātnē iegūtās zināšanas, šis muzejs ir noteikti jāapmeklē!

Rotaļlietu muzejs (Tartu Toy Museum) – muzejs, kurā mājo rotaļlietas no dažādiem kultūras slāņiem un valstīm. Padomju laika bērns atcerēsies Nezinīti vai Čipolino stāstus, savukārt mūsdienu bērns apskatīs bārbiju izstādes. Mazu mašīnu modeļu kolekcijas un rotaļu mājas, plīša lācīši – milzīgas rotaļlietu kolekcijas, kuras, jāatzīst, vecākus interesē vairāk kā bērnus.

Kur ieturēt maltīti? Kafejnīcu un mazo restorānu Tartu, gluži kā pie mums, ir pārpārēm, bet īpaši gribētu izcelt trīs vietas, kuras, manuprāt, padarīja mūsu ceļojumu garšām pārbagātu. Kā pirmo vēlos atzīmēt kādu nelielu restorānu Spargel, kurš bāzējas nelielā, vēsturiskā ēkā, ar lieliem, skaistiem logiem un jauku interjeru. Tik perfekta un burvīga! Ēdiena pasniegšanas veids – skaists. Smalka virtuve, ar mīlestību gatavots ēdiens, kurš gluži vai kusa uz mēles. Gardākais zandarts, ko esmu ēdusi savā dzīvē, nerunājot par zupu, kuru tiešām izbaudīju. Ja vien es nepieturētos pie jau iepriekš izstrādāta apskates objektu plāna, es noteikti tajā dīvānā sēdētu ilgi un dikti, un turpinātu baudīt vienu pēc otra gardos ēdienus.

***

Kā otro vēlētos atzīmēt Ylicool. Mājīgajās telpās īpaši padomāts par jauno paaudzi – milzīga spēļu istaba ar iespējām bērniem pašiem sevi izklaidēt. Tas ļāva pavakariņot nesteidzīgi – gluži kā sveču gaismā. Ļoti interesants maltītes pasniegšanas veids – zupa pudeles šķīvī vai saldējuma bumbas mini vannā, bērni bija sajūsmā par vardes formas hamburgeriem un  gardajām uzkodām. Lieliska atmosfēra. Jāatzīst – perfekts komandas darbs un ļoti atsaucīgs personāls. Augstākās klases viesmīļa darbs.

Bet nesteidzīgu sarunu tīkotājiem un steiku mīļotājiem iesaku noteikti apmeklēt Aparaat kafejnīcu, kas bāzējusies tajā pašā radošajā kvartālā, kur sietspiedes un drukas muzejs. Lielisks biznesa pusdienu piedāvājums ar gardu, latvieša vēderam tīkamu maltīti; turklāt – blakus restorānam atrodas neliela veco grāmatu tirgošanas istaba, kur bērni var sajusties gluži kā Harija Potera valstībā. Ļoti interesanti likās arī tas fakts, ka nekur nemanīju pārdevēju, šķiet veco grāmatu iegāde iespējama ar ziedojumu kastītes palīdzību. Maksāt vai nemaksāt par grāmatu – katra paša darīšana.

Kur nakšņot Tartu? Ceļošana ar bērniem automātiski, protams, nozīmē arī krietni dārgākas nakšņošanas iespējas. Šajā ziņā – personīgi man, ir svarīgs ne tikai mans, bet arī bērnu komforts. Man ir svarīgi izgulēties pašai, kā arī ievērot bērnu gulēšanas režīmus. Tādēļ viesnīca, kurā iespējams rezervēt numuriņus ar istabām, kuras savstarpēji savienojamas, turklāt – par adekvātu cenu, ir izaicinājums. Šoreiz noteikti varu rekomendēt mūsu naktsmītni – viesnīcu Lydia – ļoti lielas, tīras, gaišas un komfortablas istabas. Atrašanās vieta – vienas minūtes attālumā no pilsētas laukuma un virknes muzeju. Runājot par brokastīm – izcilas! Noteikti piemērotas gan lieliem, gan maziem.

Kad bijām apskatījuši Tartu un devāmies mājup, ieskatoties Visit Estonia lapā, konstatēju, ka arī atpakaļceļā apskatāmi daži interesanti objekti, tajā skaitā pilis. Uz vienu no tām arī devāmies, taču, pateicoties tajā notiekošajām kāzām, pili no iekšpuses apskatīt neizdevās. Tas vien nozīmē, ka Igaunijas virzienā došos noteikti vēlreiz un tādus feinus ģimenes braucienus noteikti atkārtošu.

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.