Marinēšanas prieks! Kristīnes latgales salāti un tomāti želejā!

Processed with VSCO with a6 preset

Latgales salāti

Sastāvdaļas:

800 g nomizotu gurķu;

200 g nomizotu sīpolu;

50 g dilles;

1 līdz 5 ēd. k. sāls;

1 ēd. k. cukurs

ēd. k. galda etiķis (9%)

4 līdz 10 ēd. k. eļļa

Tagad varam sagriezt gurķus (šķēlītēs, pusšķēlītēs, kā vien tīk), sagriež sīpolus, dilles. Sajauc marinādi (etiķi, eļļu, sāli un cukuru). Marinādi uzlej sagrieztajiem gurķiem. Kārtīgi samaisa un nogaršo. Ja garša laba, liekam virsū vāku un ledusskapī uz 10 līdz 12 stundām, lai ievelkas garšas un izdalās sula. Ik pa laikam var apmaisīt, piebērt papildus sāli vai cukuru. Kad viss kārtīgi ievilcies, laiks pildīt burkās. Šajā mirklī daļu salātus var atlikt kādā traukā apēšanai uzreiz dienas vai divu laikā. Ja liekam ilgākai uzglabāšanai pagrabā, tad salāti vēl jākarsē.

Liekam salātus sterilās burciņās. Piepildām pilnas, uzlejam izdalījušos sulu. Uzliekam vāku (nevajag taisīt ciet). Tad burkas jāpasterizē ūdens peldē 85 – 90 grādos aptuveni 15 līdz 20 minūtes. Svarīgi vaktēt, lai nepārvārās. Līdzko gurķi maina kāsu, burkas var ņemt laukā!

Uzreiz kārtīgi aiztaisām vāciņus, karstās burkas paturam ar vāku uz leju aptuveni 30 minūtes. Tad griežam otrādi un gaidām, kad atdzisīs. Salāti gatavi. Burkas nes uz pagrabu vai garāžu (vēsu vietu) un – lai labi garšo!

Bāmītes tomāti želejā

recepte no vecmāmiņas pūra lādes.

Šī ir mūsu ģimenes klasika.

Tātad – sastāvs uz aptuveni 10 puslitra burciņām:

2 litri ūdens;

5 strīķētas ēd. k. sāls;

6 strīķētas ēd. k. cukurs;

6 ēd. k. želatīns;

3 tējk. citronskābes (var arī nelikt);

Aptuveni 3 kg tomātiņu;

5 kg sīpolu;

Lauru lapas;

Veseli melnie pipari.

Gatavošana

Puslitrā ūdens ieber želatīnu, samaisa un noliek malā, lai briest.

Gatavojam burciņas (sterilas). Pašā apakšā liekam lauru lapu, ja mazas, tad divas vai trīs. Ieberam kādus 7 – 10 melnos piparus. Tad liekam sīpolus. Ideāli, ja tie ir mazi un apaļi, bet var likt lielos, kas sagriezti kubiņos vai šķēlītes. Tad liekam tomātus. Es lieku tikai ķiršu tomātus, bet var likt lielos, kas sagriezti. Augšā arī noteikti sīpoli.

Gatavojam marinādi. 1,5 litrus ūdens uzvāra. Ber iekšā cukuru, sāli un citronskābi. Noņem no uguns un ber iekšā uzbriedināto želatīnu. Kārtīgi visu samaisa. Nogaršo marinādi. Tad to lej virsū sagatavotajām burciņām. Uzliek vāciņus (neaizgriež).

Burkas pasterizē 85°. 0,5 litra burkas – 5 minūte. 1 litra burciņas – 10 minūtes.

Kad burkas sterilizētas, saliekam uz dvielīša, uzsedzam vienu pa virsu un ļaujam atdzist. Kad atdzisušas, ieliekam uz stundu, divām ledusskapī. Pēc tam nesam uz pagrabu.

0 replies on “Marinēšanas prieks! Kristīnes latgales salāti un tomāti želejā!”