Mans svars – mana darīšana

Tesa Holideja, viena no plus size slavenākajām un lielākajām modelēm, šomēnes rotā Lielbritānijas Cosmopolitan vāku. Turklāt intervijas izvilkums „A supermodels roars Tess Holliday wants the haters to kiss her ass!” ir ne mazāk skandalozāks kā pati teicēja. Pasaule sadalās divās frontēs – vieni atbalsta Tesas idejas un centienus pierādīt, ka dzīvot var jebkādā izmērā pilnasinīgi un ar garšu. Otri uzskata, ka Tesa slavina lieko svaru, un tas ir nepiedodami!

Cik cilvēku, tik viedokļu! Morethansize iestājas par brīvību un dzīvi bez kompleksiem. Tas, kādās formās ir cilvēks, tā ir viņa paša darīšana un nevienam sabiedrības cilvēkam nebūtu tiesības aizrādīt otram ne par resnumu, ne tievumu, ne šķības muguras esamību, ne ādas problēmām.

Tesa sevi dēvē arī par ķermeņa pozitīvisma vēstnieci pasaulē. Tieši viņas uzdrīkstēšanās mainījusi modes industrijas izpratni par skaisto. Tesas iedrošinātas, sievietes iedvesmojušās un pasaulē aktivizējušies neskaitāmi Plus izmēra blogi un vlogi. Pateicoties Tesai Plus izmēra modeļu pieprasījums ir strauji pieaudzis, un 2013 . gadā Vogue Italia Tesu iekļāva starp sešām slavenākajām Plus izmēra modelēm pasaulē! Tajā pašā gadā Tesa aizsāka plašu kustību, kas runā par ķermeņa pieņemšanu un pozitīvu attieksmi pret sevi. Kustība zināma visā pasaulē, un tās galvenie uzdevumi ir mācīt un iedvesmot sievietes pieņemt savu ķermeni tādu, kāds tas ir tieši šeit un tagad. Starp citu,  Tesa valkā 26 izmēra apģērbu, kas ir neiedomājami tālu no vispārpieņemtā modeļu standarta.

Indra: Es šajā vākā neko sliktu nesaskatu. Jā! Tesa ir liela, bet kāpēc lai viņa nebūtu uz vāka? Viņa jau nepropagandē lieko svaru vai neaicina visus ēst burgerus. Tesa mīl sevi tādu, kāda viņa ir un dzīvo pilnasinīgu dzīvi. Manuprāt, arī Cosmo ideja nebūt nebija slavināt virssvaru vai kā tamlīdzīgi, bet gan runāt par pozitīvo attieksmi pret sevi un kompleksiem, un tas, manuprāt, ir ļoti apsveicami. Šajā glancētajā fotošopa pasaulē tas ir nepieciešams.

Arī Latvijā bariņš par sevi pozitīvi domājošo meiteņu bija gatavas mesties Morethansize aicinājumam un piedalīties provokatīvā fotosesijā. Fotosesijā, kuras laikā meitenes dažādos vecumos un ķermeņa formu apmēros stājās kameras priekšā, turot rokās plakātus ar provokatīviem apgalvojumiem un iedvesmojošiem saukļiem. Vēlreiz uzsverot, ka dzīve ir pārāk īsa, lai kompleksotu. Un uztverot to, ka ikvienas sievietes pašapziņas atslēga ir viņas galvā un to, cik ļoti svarīgi ir neļaut nevienam ietekmēt to, ko Tu par sevi domā. Cik ļoti svarīgi ir stāvēt pāri klišejiskiem standartiem un nedēstīt sevī naidu pašam pret sevi! Mūsu pašapziņa ir atkarīga tikai un vienīgi no mums pašām. Mazliet vairāk mīlestības pret to māju, kas tev dota. Nepatīk māja? Renovē! Bet, ja Tu juties labi un esi veselīga, tad ne draugu, mammas, paziņas vai garāmgājēju viedoklis nav svarīgs.

Morethansize fotosesijas dalībnieces dalījās ar savām sajūtām un savām pozitīvisma domāšanas atslēgām!

 

Airita:

Esmu tāda, kāda esmu! Spogulis rada mani skaistu! Mīlu sevi, un tas arī rada smaidu un prieku. Indra un līdzīgi domājošas meitenes mani iedvesmo! Jo vairāk atklātu foto un rakstu, jo vieglāk pieņemt sevi, kāda esmu! Esmu tāda, kāda esmu! Ir tādai jādzīvo: es kustos, runāju, staigāju! Es esmu dzīvs cilvēks, kas bauda dzīvi arī kā plus size girl!

Aiga:

Ir teiciens, ka cilvēku tādu, kā viņš ir, var pieņemt tikai zeme! Es sevi tomēr pieņemu tādu, kāda esmu, un uztveru sevi pozitīvi.Mani iepriecina mierīgā dzīve laukos, ārpus darba laika, kur, savukārt, ir vāveres ritenis. Mani iedvesmo līdzīgi domājoši cilvēki, kuri dzīvē sasnieguši vairāk par mani. Šī ir viena no drosmīgākajām fotosesijām, kur esmu. Ar to es gribēju parādīt, ka tādas foršas sievietes kā mēs var dzīvot tādu pašu dzīvi kā citas, un problēma ir tikai dažu indivīdu uztverē.

 

Līga:

Ja godīgi, esmu liela pesimiste. Es vēl neesmu atradusi pozitīvisma atslēgu, bet gribētu sameklēt to pēc iespējas ātrāk. Labāk saku kā ir, nekā domāju, ko uzrakstīt…

Man prieku sniedz saule, jūra, vējš, kas izpurina matus. Braucot uz darbu auto, ieslēgt skaļi mūziku un atvērt logus, lai vējš „izpūš smadzenes”. Prieku sniedz darbošanās dārzā, jo patīk redzams rezultāts: skaistas dobes, nopļauts mauriņš. Katru dienu jāmeklē prieka avoti, piemēram, šodien darbā kafejnīcā ar bufetnieci pasmējāmies par kādu joku, tad vakarā aizbraucu nopeldēties, tagad skatos TV vecu astoņdesmito gadu komēdiju. Prieku sniedz ekskursijas pa Latviju. Katru gadu mēģinu izbraukā vairākas Latvijas vietas, atklāt kaut ko jaunu, aizbraukt uz kādu pilsētu, piemēram, šogad biju Kārsavā. Pirmo reizi dzīvē tāda saviļņojoša sajūta, gribās braukt un apskatīt citas vietas un pilsētas vēl un vēl. Darīt, redzēt, sajust kaut ko, ko dari savā dzīvē pirmoreiz, pagaršot jaunu ēdienu, noskatīties jaunu filmu vai teātra izrādi un tā tālāk.

Mani iedvesmo stipri cilvēki, kas negaida, lai kāds viņu vietā izdara, bet rīkojas. No sabiedrībā pazīstamiem iedvesmu smeļos no garīdznieka Zbigņeva Stankeviča un Jura Rubeņa, lai arī neesmu pati reliģioza. Tāpat ieklausos teiktajā un vienmēr izlasu runas, kas tiek teiktas Aglonas svētkos. V. Vīķe-Freiberga iedvesmo. Iedvesmojos no savām draudzenēm, mācos no viņām katru reizi, kad satiekamies, un vienmēr no jauna brīnos, kā viņas tā māk un no kurienes, piemēram, tādas idejas, ģērbšanas stils un tamlīdzīgi. Un mani iedvesmo, ja kāds mani novērtē, pasaka, ja, piemēram, no manis ir kaut ko iemācījies un tamlīdzīgi. Tāda veidā esmu iedvesma un virzītājspēks pati sev.

Šī fotosesija bija liels izaicinājums. Nekad nedomāju, ka es varētu būt tāda modele. Sekojot Morethansize, sapratu, cik daudz ir skaistu sieviešu un skaistas tādas, kā viņas ir. Pēc fotosesijas vispār biju apgarota ar to, cik interesanti ir iepazīties ar jauniem cilvēkiem. Nekad nevar zināt, kur dzīve aizvedīs. Visā kopumā mani iedvesmoja filma ar Džimu Keriju “Yes Man”, kurā teikts, ka visiem piedzīvojumiem jāsaka “jā”. Es tagad cenšos un pati priecājos par to, ka visādiem piedzīvojumiem saku “jā”.

Kristīne:

Man šī fotosesija bija izaicinājums pārvarēt savus kompleksus. Šī fotosesija piepildīja ar pozitīvām emocijām, un tas bija solis sevis pieņemšanā, jo es kopš pagājušā gada pirmās Morethansize fotosesijas uz jumta burtiski atvadījos arī no savas standarta domāšanas. Es pārstāju sevi grauzt par to, kāda esmu. Es maziem soļiem esmu atradusi sevī spēju priecāties par dzīvi, un tas mani pašu arī ir motivējis un iedrošinājis ceļā uz labāku es. Esmu sākusi sportot, esmu pieņēmusi savas formas un lietas, ko nevaru izmainīt. Kādreiz, uzsākot transformāciju, tā bija ārēja, kas loģiski – gala rezultātā cieta fiasko. Tagad es esmu mainījusi domāšanu, un katrs mans sasniegums ceļā uz formu, kas man pašai ir ideāla, ir sasniegums. Es esmu iemācījusies pateikt sev „nē” un pagriezt muguru tam, kas man nepatīk. Un tas ir pateicoties Bodypositive kustībai. Es lasu, sekoju aktīvistiem Latvijā un pasaulē un iedvesmojos! Bodypositive ir lieliska, jo tā ceļ, tā pierāda, ka ir dzīve ārpus kaut kādiem standartiem un glamūrīgajiem instagramiem. Un man tā noteikti palīdz ceļā uz maniem mērķiem, kā arī es esmu arī pati sevī pārvērtējusi un mainījusi vērtības ģimenē.

Indra : Es nopublicēja savu Morethansize fotosesijas bildi krietni ātrāk kā tapa šis raksts. Man jāatzīst, ka es rēķinājos, ka būs dažādi viedokļi un arī negatīvi. Bet šie viedokļi mani noteikti neietekmēs. Esmu tik daudzus gadus dzīvojusi par sevi slikti domājot. Es vienkārši negribu tērēt savu laiku tam. Mans ķermenis – mana darīšana. Un punkts! Ja es kādam liekos par lielu – lai tā būtu! Un? Kas no tā mainās? Tas, ka viņš man to pateica? Labi, paldies par viedokli un viss! Šī ir pirmā vasara bez melnām zeķubiksēm! Un es nevienam nevaru izstāstīt, cik tas ir forši, kad vari uzvilkt arī kādu citu krāsu un kreklu ar īsu piedurkni. Es taču dzīvoju sev! Ne kaimiņam vai kādam cilvēkam, kuru nepazīstu. Bet visiem tiem, kas domā, ka es riju cepumus – jūs būsiet pārsteigti! Es nūjoju un apmeklēju sporta zāli divas reizes nedēļā. Un ne jau tāpēc, lai vājētu, bet lai varētu apēst kādu gardu kūku. Šodien es esmu vienkārši seksīga pati sev. Ja kļūšu mazāk seksīga un gribēšu mainīt savās formās kaut ko – es to darīšu. Bet šodien es baudu un tveru mirkli!

vide: Jaunā Teika Foto: Sofija Lukjanska
0 replies on “Mans svars – mana darīšana”