Ar ko lai sāk… Savā radošajā darbībā – kā stilists, esmu redzējusi visu. Daudzas zvaigznes, kuras gozējas uz glancēto žurnālu vākiem puskailas… Varu Jums teikt tikai vienu maģisko vārdu– fotošops! Tas ir visu glancēto žurnālu sabiedrotais un visu zvaigžņu labākais draugs!
***
Pasaulē nav perfektu cilvēku; vienam nepieciešama uzlabošana ar grima palīdzību, cits ķeras pie skalpeļa, cits no rīta līdz vakaram dzer steroīdus, lai iegūtu, viņaprāt, perfektāku formu. Respektīvi – ikviens atrod kaut kādus sev tuvākos, sauksim tos par rīkiem, lai sevi uzlabotu. Ir tikai viena lieta, viens liels BET, ko diemžēl, lai ko darītu (un darīt var daudz), novērst pilnībā nav iespējams.
Tās ir manas draudzenes strijas. Kāpēc draudzenes? Es ar savu pirmo striju iepazinos jau bērnībā, man bija kādi 10 gadi, kad rekordlielā ātrumā es no bērna pārvērtos par pusaudzi. Sarkanu skrāpējumu veidā tās parādījās uz vēdera un krūtīm. Es biju pārliecināta – tas noteikti ir tāpēc, ka, pretēji vienaudzēm, es strauji pieaugu ne tikai garumā, bet arī svarā.
Te nu es pirmo reizi dzīvē iepazinos ar terminu “diēta” un maģiskajiem krēmiem – novājēšanai… Es savu kabatas naudu iztērēju šāda krēma iegādei. Neatceros tā nosaukumu, bet zinu, ka centimetru mēra lenta uz tūbiņas noteikti deva apliecinājumu, ka tas līdzēs. Bet patiesībā nē. Sarkanā krāsa izbalēja un strijas palika, kur bijušas. Es sāku sevi slēpt, īsu topu es vairs nenēsāju un bikini peldkostīmu arī ne, jo man šķita, ka tas nav glīti, un visi uz mani skatīsies, apspriedīs.
Šodien man ir 36 un es velku bikini! Manas strijas, kas bija jau 10 gadu vecumā, ir tur, kur viņas ir! Un mazākas tās nav palikušas. Vai es pārdzīvoju? Nē! Ir! Un ko tālāk? Nesauļoties? Slēpties? Vai man sevi ar kādu jāsalīdzina? Vai man ir svarīgi, ko pludmalē domā kāds svešinieks? Vai man ir svarīgi, ko domā mana draudzene?
Es ar savām strijām esmu sadzīvojusi un, ja tā var teikt, par tām necepos… Vai tas, ja man nebūtu striju, ko mainītu? Vai es mainītos? Vai es staigātu ar pliku vēderu apkārt pa pasauli – to visiem atrādīdama? Nē! Pašapziņa? Kāda pašapziņa? Tas, ka es varētu pozēt kaila? Es taču tagad arī to varu darīt!! Fotošops notīrīs, ja būs nepieciešams.
Bet patiesi – kas mainītos manā dzīvē, ja man nebūtu striju? NEKAS!!! Manā dzīvē nemainītos nekas!
Turpinājumā mazliet teorijas.
Strijas rodas ādai zaudējot elastīgumu. Tā kļūst raupjāka, veidojas rētas un plīsumi. Gaidot bērniņu, strauji augot vai palielinoties svaram, āda var tik ļoti nostiepties, ka veidojas plīsumi – strijas. Tās ir zemādas audu (saistaudu) plīsumi, kas rodas no pārmērīgas ādas izstiepšanās. Zemādas saistaudu plīsumus iepriekš nevar paredzēt. Pati plīšana ir nesāpīga un notiek nemanāmi.
Striju izskats un lielums ir atkarīgs no to vecuma un ādas izstiepuma pakāpes. Tās var būt dažāda lieluma – sākot no dažiem milimetriem līdz pat vairākiem centimetriem, parasti vertikālā virzienā. Strijas veidojas vietās, kuras visstraujāk reaģē uz svara izmaiņām: uz vēdera priekšējās un sānu sienas, gurniem, krūtīm, roku augšdelmiem, kāju augšstilbos.
Tikko izveidojusies strija ir zilgani sārta vai sarkanīga, nedaudz piepacelta, uztūkusi, bet ar laiku tā zaudē savu intensīvo krāsu, kļūst zilgana, vēlāk nedaudz perlamutra krāsā. Pēc kāda laika strija atgādina rētu. Lai gan strijas pilnībā novērst nav iespējams, kosmetoloģiski var samazināt striju veidošanos, sašaurināt esošo striju platumu un izlīdzināt, panākt, lai āda izskatītos tvirta, un «nomaskēt» striju vietas.
Striju veidošanās iemesli.
Strijas var veidoties straujas ķermeņa masas augšanas dēļ, kad rodas disbalanss starp skeleta kaulu un muskulatūras augšanu un ādas elastību. Strauji veidojoties sievišķīgām aprisēm (grūtniecība, pubertāte u.c.) āda nostiepjas. Tomēr strijas neveidojas visiem, jo ļoti liela nozīme ir ādas elastībai un tās pietiekamam mitrumam. Ja strijas
veidojas bērniem līdz pubertātes vecumam, ieteicama endokrinologa konsultācija. Ne tikai svaram strauji pieaugot, bet arī krasi svaru zaudējot, mazinās ādas elastība, saistaudi saplīst un veido ādas defektus. Īpaši āda tiek traumēta, ja liekie kilogrami atgriežas – esošās strijas kļūst platākas.
Vai var novērst striju rašanos un ko darīt?
Strijas pavisam novērst nevar, bet var mazināt. Lai neveidotos strijas, laikus jādomā par profilaktiskiem pasākumiem. Ādas elastības saglabāšanai ļoti labi noder kontrastdušas (sākt un beigt ar vēsu ūdeni, veicot ūdens maiņas), pirts procedūras (palīdz apasiņot, attīrīt un apgādāt ar barības vielām ādu) un pašmasāža ķermeņa problemātiskajām vietām (norīvējoties ar linu dvieli). Nevajadzētu aizmirst arī par fiziskām aktivitātēm – aerobiku un ārstniecisko vingrošanu. Īpaši ieteicamas ir ūdens procedūras (ūdens aerobika, peldēšana), jo tās labvēlīgi iedarbojas uz ādu. Vasarā vēlams pēc iespējas vairāk uzturēties svaigā gaisā (pastaigāties gar jūru vai mežu) un izdzert pietiekami daudz šķidruma (vismaz 2 litrus ūdens dienā).
Ādas tonusa uzlabošanai agrīnā striju stadijā var pielietot krioterapiju (aukstā saitēšana), kompresijas terapiju (ietīšana), mehānisko svārstību terapiju (ultraskaņa/sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, impulsveida vakuummasāža), aerojonu terapiju (jonizēta gaisa inhalācijas), talasoterapiju (SPA maskas) u.c. procedūras. Esošo striju vēlīnā stadijā pielieto ādas virsējās kārtas atslāņošanu (AHA, ķīmiskie un abrazīvie pīlingi), mehānisko svārstību terapiju (sonoforēze), mainīga gaisa spiediena terapiju (vakuummasāža, mehāniskā limfodrenāža), elektrisko strāvu terapiju (elektrotonizēšana), krioterapiju (aukstā saitēšana), infrasarkano staru terapiju (IF aplikatori), talasoterapiju (SPA maskas) un citas
procedūras. Radikālāku risinājumu var panākt, izmantojot citas metodes: lāzerprocedūras rētu koriģēšanai vai arī plastiskās operācijas. Striju gadījumā nereti pielieto mezoterapiju, kad zemādā tiek injicētas dabīgas, bioloģiski aktīvas vielas, kas stimulē ādas pašatjaunošanos, ādas elastību un tonusu. Mezoterapijas gadījumā zemādā tiek ievadīti augu un dzīvnieku valsts ekstrakti, vitamīni, aminoskābes un minerālvielas, kas injekciju veidā iedarbojas daudz efektīvāk nekā tradicionāli – kosmētiskie līdzekļi. Lai uzturētu vēlamo rezultātu, pēc pilna procedūru kursa iziešanas jāveic profilakse – jāatkārto procedūras ik pēc 3-6 mēnešiem.
Profilaktiski pasākumi
Ādas atjaunošanai noder ādas pīlings jeb skrubis. To ieteicams veikt reizi nedēļā. Ādas elastību palīdzēs noturēt mitrinošu ķermeņa līdzekļu lietošana. Nepieciešams izvēlēties ķermeņa kopšanas līdzekļus, kuri ādu baro, mitrina, padara samtaināku, elastīgāku un gludāku. Lai nodrošinātu ādas elastību, ieteicams lietot A. E un C vitamīnus, cinku. Ādas tonusa uzlabošanai noder dabas produkti. Īpaši apelsīni, citroni, tomāti, spināti, brokoļi, sēklas, rieksti u.c produkti, kuros koncentrētā veidā ir iepriekš minētie vitamīni. Tikpat svarīgi ir uzturā ierobežot piesātinātās taukskābes. Ieteicams izvēlēties zivju produktus un papildus uzņemt omega-3 taukskābju preparātus.
Lai vai kā – reizēm vienkārši ir jābeidz cepties. Tā notiek. Ir lietas, kuras diemžēl notiek. Nu – izstiepjas vēders – gaidot bērnu… Tavs ķermenis ir devis dzīvību, tas ir tik skaisti! Un tad tā dzīvība nāk un Tevi mīl, apjūsmo un saka – mammu, Tu esi pati skaistākā! Un viņam vienalga Tavas strijas. Tā ir beznosacījuma mīlestība. Arī Tu mīli savus bērnus bez nosacījumiem. Kādēļ gan Tev pašai sevi jāmīl ar nosacījumiem? Mīlam sevi!
***
Sagatavoja: Indra Salceviča
Teorija: vesels.lv
Attēli: Sally Hewett