Man ir migrēna

Man ir veģetatīvā distonija. Man ir gastrīts. Man ir kompulsīvie ēšanas traucējumi – tās ir vienas no 21. gadsimta izplatītākajām slimībām, kam esam pieskārušies Morethansize rakstos iepriekš, šoreiz parunāsim par līdz šim mūsu lapā neapskatītu tēmu – MIGRĒNU.

Vārds “migrēna” cēlies no sengrieķu vārda hemicrania, kas nozīmē ‘puse no galvas’. Migrēnai raksturīgi, ka sāp nevis visa galva, bet tikai vienā galvas pusē, piemēram, vienā no deniņiem vai tikai pakausī. Sāpes ir pulsējošas, stipras vai ļoti stipras, kas vēl vairāk pastiprinās fiziskas slodzes laikā. Ja ar parastām galvassāpēm cilvēkam gribas iziet svaigā gaisā, izvingroties, lai pāriet, tad migrēnas pacients sāpju laikā negrib ne runāt, ne staigāt, kur nu vēl sportot. Viņš meklē mieru, klusumu, vēlams arī tumsu un izolētību no smaržām, kas var izraisīt nelabu dūšu.

Par dzīvi ar migrēnu dalās pasākumu organizatore – Hildegarde Graumane

Pastāsti par savām migrēnas sāpēm?

Pašas sāpes ir tāds liels ciets akmens, kas pārņem manu sprandu un galvu, ir sajūta, ka apstājas asinsrite un visā ķermenī – sākot ar galvu, žokli, iestājas tāds neciešams tonuss, viss ir tik kaut kā sacietējis. Es nevaru ne parunāt, ne atvērt acis, es neko nedzirdu. Es tikko biju pie neirologa par šo tēmu – es stāstīju par sāpēm un tad pati iedomājos – bet droši vien, ja tajā brīdī mans bērns iekristu dīķī, es varētu piecelties un viņu izvilkt. Daktere nosmējās un teica, ka sievietes arī no viņsaules atskrien, ja bērni iekrīt dīķī ;)))

Esmu daudz lasījusi par sāpju vadīšanu. Pirmās reizes, kad piedzīvoju migrēnu, es tiešām domāju, ka nomiršu. Tagad es zinu, ka man jāapguļas un sāniem un uz grīdas (nevis gultā). Un tad, kad jau iestājas paralīze, es tikai klausos savā elpā – jo kamēr es elpoju, es esmu dzīva. Vispār man patika, kā teica viena daktere pirms dzemdībām – atceries, ka no sāpēm nevar nomirt. Laikam man tas palīdz.

Pastāsti par līdzcilvēkiem. Kā viņi uztver Tavu saslimšanu? Īpaši vecāki?

Par vecākiem neko nevaru teikt, jo migrēnas sākās jau tad, kad dzīvoju viena. Bet man ir komanda, kas ir instruēta, kas jādara, ja sākas migrēna – tad es, atkarībā no vietas, kur atrodos, zvanu – brālim, vīram vai kaimiņam. Grūtākais ir tagad ar mazu bērnu, jo es negribu, lai viņš mani tādu redz.

Vai neesi dzirdējusi, ka cilvēki par migrēnu izsakās kā par tādām ikdienišķām sāpēm, ar kurām var sadzīvot? Vai neesi saskārusies ar viedokli – beidz tēlot?

Par viedokli “beidz tēlot un saņemies” – es vispār to ignorēju. Cilvēki, kas ir mani redzējuši tajā stāvoklī, nekad man nav teikuši – saņemies. Es vispār neesmu čīkstule, kas sūdzas par katrām sāpēm. Migrēnas lēkme un arī nākamā 2/3 dienas ir ļoti smagas, man ir paveicies ar līdzcilvēkiem, kas mani saprot. Paldies Dievam, man nekad nav sanācis darba laikā nogāzties – tieši pretēji – tās nāk pēc milzīgām slodzēm: pēc festivāliem, kad 3/4 dienas ir strādāts 24h, tas laikam tāds dīvains veids, kā mans ķermenis man signalizē pārslodzi.

KAS NOTIEK GALVĀ UN KĀPĒC?

Ļoti vienkāršotā veidā izklāstot saslimšanu – kad sākas lēkme, galvas aizmugurējā daļā sākas asinsvadu spazmas. Tur atrodas redzes nervs, tāpēc migrēnas pacientam acu priekšā var būt zibšņi un uguņošana. Spazmu dēļ tiek traucēta asins pieplūde smadzenēm (išēmija). Organismam nepatīk šāds stāvoklis, kad smadzenēm trūkst apasiņošanas, un sākas reakcija, lai to labotu: izdalās dažādas ķīmiskas vielas, kas sekmē asinsvadu paplašinātos. Kad tie sāk paplašināties, starp asinsvadiem starpaudu (perivaskulārajā) telpā rodas tūska. Tieši tūska un asinsvadu paplašināšanās rada galvassāpes. Mehānisms, kā tas notiek, ir gana sarežģīts: atbrīvojas dažādi iekaisuma fermenti, procesā iesaistās trīszaru nervs, krītas serotonīna līmenis.

Migrēnas lēkmes var izraisīt ievērojamas sāpes stundām vai dienām ilgi, un tās var būt ļoti smagas. Migrēnas galvassāpes neapdraud cilvēka dzīvību, taču tam ir negatīva ietekme uz dzīves kvalitāti. Brīdinājuma simptomi var rasties pirms vai ar galvassāpēm. Tie var ietvert gaismas zibspuldzes, neredzamās plankumus vai tirpšanu vienā pusē vai rokā vai kājā.

Pastāv virkne faktoru, kas var ierosināt un veicināt migrēnu. Lai arī šie faktori parasti ir individuāli katram migrēnas slimniekam, tomēr tos var iedalīt divās kategorijās: kontrolējamie un nekontrolējamie:

 • Nekontrolējamie faktori ir tie, kas nav atkarīgi no cilvēka tiešas rīcības, piemēram, laika apstākļi un menstruālais cikls.
 • Kontrolējamie faktori ir tie, kas ir atkarīgi no cilvēka tiešas rīcības, piemēram, stress, alkohols (sarkanvīns), miega trūkums vai, tieši otrādi – miega pārmērs, ass apgaismojums, trokšņi vai stipras smaržas, pasīvā smēķēšana un noteikti ēdieni (piemēram, daži sieri ar pelējumu, šokolāde).

Ārstēšana

Nemedikamentoza ārstēšana

 • Ledus, relaksācija, miegs. Der pārdomāt dzīvesveida maiņu – smēķēšanas atmešana, nelietot tiramīnu saturošus produktus (daži siera veidi), sulfītus (vīni, kuru sastāvā ir sulfīti), nitrātus (var būt pievienoti gaļas un riekstu izstrādājumiem), ierobežot šokolādes un kofeīnu saturošu produktu lietošanu. Lietot pilnvērtīgu uzturu, uzņemt optimālu ūdens daudzumu. Nepieciešams veselīgs miegs, vēlamas fiziskas aktivitātes. Ieteicama akupunktūra.

Medikamentoza ārstēšana

 • Kā pretsāpju līdzekļi var tikt lietoti paracetamols vai nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (ibuprofēns, aspirīns – bezrecepšu; nimesulīds, lornoksikams u.c. recepšu). Var lietot dažādas kombinācijas ar spazmolītiķiem vai kofeīnu. Jāievēro devas un iespējamais blakusparādību risks, pārdozējot vai lietojot bieži. Cilvēki parasti izvēlas tos medikamentus, kas snieguši atvieglojumu iepriekšējās reizēs. Dažkārt var lietot steroīdos pretiekaisuma līdzekļus, bet to lietošanu ierobežo iespējamās blakusparādības.

Triptāni

 • Triptāni piesaistās serotonīna receptoriem asinsvados un nervu šūnās, tādejādi mazina iekaisumu un sašaurina asinsvadus. Tas noņem sāpes. Triptāni tiek parakstīti vidēji biežu un biežu sāpju gadījumā, kad citi pretsāpju līdzekļi nav efektīvi. Triptānu efektivitāte balstās uz to, ka tie sašaurina asinsvadus galvā, taču tie sašaurina arī sirds asinsvadus. Nopietnākie iespējamie triptānu blakusefekti ir miokarda infarkts, stenokardija, insults, aritmija. Riska grupas ir aterosklerozes, diabēta, hipertonijas pacienti, sievietes pēcmenopauzes periodā, vīrieši pēc 40, cilvēki, kam ģimenes locekļi piedzīvojuši infarktu agrā vecumā. Pacientiem, kas ietilpst riska grupās, būtu lietderīgi veikt elektrokardiogrammu pirmās devas ieņemšanas laikā. 
Profilakse
 • Iet gulēt un celties vienā un tajā pašā laikā.
 • Ieturēt regulāras maltītes.
 • Nodarboties regulāri ar piemērotām fiziskām aktivitātēm.
 • Iemācīties neuztraukties un veikt relaksācijas procedūras.
 • Nelietot kofeīnu saturošus dzērienus biežāk kā divas reizes dienā.
 • Saulainā laikā un īpaši sniega un saules kombinācijas apstākļos lietot saulesbrilles.
 • Nelietot uzturā iepriekšminētos migrēnu izraisošos produktus.

šo rakstu ilustrē Somijas mākslinieces Blythe Smith darbi – kolekcija “Migrena” 2017. gads

0 replies on “Man ir migrēna”