Reizēm mēs nelasām apģērba birkas, reizēm gluži vienkārši nesaprotam, kas tajās rakstīts.

Kā orientēties uz kopšanas birkām norādītajā informācijā, un kas ir kas? Ar ko atšķiras mohēra no alpaka un poliesters no poliamīda.

SINTĒTISKĀS ŠĶIEDRAS

(neilons/poliesters/poliamīds/poliakrils)
Šīs sintētiskās šķiedras ir ļoti elastīgas un izturīgas pret stiepi un berzi. Tās nesaraujas un ātri žūst, jo uzsūc tikai nedaudz mitruma. Turklāt sintētiskie tekstilizstrādājumi lieliski saglabā formu un gandrīz nemaz neburzās.

Mazgāšana: tā kā pastāv poliamīda un poliestera šķiedru saburzīšanās karstuma ietekmē, tad šādus audumus drīkst mazgāt līdz 60°C temperatūrai, minimālās gludināšanas vai smalkveļas programmā. Daudzas Miele veļas mazgājamās mašīnas optimālai kopšanai piedāvā pat speciālu sintētikas programmu. Izmantojot veļas mīkstinātāju, iespējams izvairīties no sintētisko šķiedru elektrostatiskās uzlādēšanās un lipšanas pie ādas.

Žāvēšana: veļas žāvētājos iespējams īpaši saudzīgi izžāvēt sintētiskos izstrādājumus, pateicoties speciālajai programmai “Sintētika”. Daļēji pietiek arī ar izstrādājuma ietīšanu frotē dvielī un tā izspiešanu. Atlikušais mitrums vienlīdz ātri iztvaikos, izklājot izstrādājumu vai pakarot uz drēbju pakaramā.

Gludināšana: Neilona šķiedras liela karstuma ietekmē var sarauties. Poliestera šķiedras ļoti labi saglabā savu formu, tāpēc tās gandrīz nemaz neburzās. Ja pēc mazgāšanas vai žāvēšanas izstrādājums tomēr saburzījies, ļaujiet tam vienkārši izlīdzināties nostiepjot. Īpaši nepaklausīgi burzījumi ātri vien pazudīs, gludinot ar 1. pakāpes temperatūras iestatījumu. Turklāt nelīpošā apakša nodrošina papildu aizsardzību pret spīduma rašanos.

ALPAKA

Šī cēlā materiāla izejviela ir Dienvidamerikas – zīdaini mirdzošā vilna. No viena dzīvnieka gadā iegūst vilnu vienam džemperim. Kaut gan alpakas vilna ir ļoti smalka un viegla, tā ir arī izturīga un elastīga. Alpakas vilnas šķiedrām ir tukšs vidus, tāpēc šīm šķiedrām piemīt apbrīnojama siltuma izlīdzināšanās spēja. Biezās, spīdīgās šķiedras tiek galvenokārt izmantotas tikai augstas kvalitātes vilnas audumu ražošanai, piemēram, sieviešu mēteļiem un kleitām. Alpaka vilnas dabīgā toņa krāsa rodas no pašas vilnas, un tāpēc tās tiek sauktas par izcelsmes krāsām.

Mazgāšana: izmantojot “Mazgāšana ar rokām vai vilnas” programmas, adītos izstrādājumus bez raizēm drīkst mazgāt veļas mazgājamajā mašīnā.

Žāvēšana: Pēc mazgāšanas alpakas vilnas izstrādājumus ieteicams žāvēt veļas žāvētājos, kas aprīkoti ar īpašo perfect care  programmu, jo tādējādi šķiedras kļūst īpaši mīkstas un atkal ieņem sākotnējo formu. Pēc žāvēšanas būtiski ir vilnas izstrādājumam vēl kādu laiku pažūt (atpūsties) izklātā veidā, un tad tas būs gatavs valkāšanai.

KAŠMIRS

Īpaši augstvērtīgs vilnas veids ir kašmirs. Šīs dabīgās šķiedras tiek reizi gadā iegūtas no kašmira kazu pavilnas. Visā pasaulē gada laikā tiek iegūts tikai apmēram 5000 tonnas gadā. Kašmirs ir ļoti dārgs un jutīgs tekstilmateriāls. Tādēļ mazgājot tam ir nepieciešama īpaša kopšana.

Mazgāšana: kašmira vilnas adījumus ir jāmazgā piesardzīgi 30°C ar smalku vilnas mazgāšanas līdzekli. Tam ir neitrāls līdz nedaudz paskābs pH līmenis, kas novērš šķiedru savelšanos un samudžināšanos. Kašmira izstrādājumiem nepatīk ilgstoša mērcēšanās, bet gan ātra mazgāšana bez beršanas un izgriešanas. Tā kā mazgāšanas līdzekļu atlikums bojā šīs smalkās šķiedras, tad ir īpaši svarīgi šos izstrādājumus pēc mazgāšanas vairākas reizes izskalot aukstā ūdenī.

Žāvēšana: Drīkst žāvēt veļas žāvētājā speciāli tam paredzētajā režīmā, tas sakārtos smalkās tekstila šķiedras un padarīs izstrādājumu īpaši mīkstu. Ja nav veļas žāvētāja, tad kašmiru ieteicams mazgāt izmantojot ķīmiskās tīrītavas pakalpojumus.

VILNA

Vilna ir dabīga šķiedra, ko ražo no aitu vilnas. Ir simtiem dažādu aitu šķirņu, kuru vilnai ir dažādas īpašības; vilnas kvalitāte atšķiras arī no tā, kurā aitas ķermeņa daļā tā ir cirpta.

  • Vilna uztur ķermeņa siltumu labāk kā citas tekstila šķiedras, tai pat laikā balansējot temperatūru.
  • Mitruma gadījumā šķiedra rada siltumu – ir pat iespējams sajust siltuma ģenerāciju valkāšanas laikā. Tā ļauj izvairīties no salšanas aukstumā un mitrumā vai bieži mainīgā atmosfērā.
  • Vilnas šķiedra palēnina mitruma iztvaikošanas procesu no valkātāja ādas un aiztur ūdens tvaiku, pat ja vide ir karsta un mitra. Tādējādi ādas mitrums paliek relatīvi augsts, valkājot vilnas audumu.
  • Tāpēc ir ieteicams valkāt gaišu vilnas audumu tuksnesī vai vasarā spēcīgā saulē, lai āda saglabātu mitrumu. Tai pat laikā šķiedra ir mitruma izturīga – aizsargājošā šķiedras virsma aiztur ūdeni. Smalka lietus gadījumā audums ir ūdensizturīgs.
  • Vilnas šķiedra viegli uzsūc tādas nepatīkamas smakas kā sviedru smaka un neitralizē tās. Tādējādi sviedru smaka, valkājot vilnas apģērbu, izplatās mazāk salīdzinājumā ar sintētisku materiālu valkāšanu.
  • Vilnas audums valkājot kļūst plānāks. Šķiedra ir jūtīga pret sārmiem, balināšanas līdzekļiem, karstumu un saules gaismu. Kad audums kļūst mitrs, to vajadzētu nekavējoties izžāvēt.
  • Vilnas apģērbus nevajadzētu valkāt uzreiz pēc izgludināšanas.
  • Vilnas apģērbi ir daudz izturīgāki pret burzīšanos, ja pēc ķīmiskās tīrīšanas tos pāris dienas patur pakarinātā veidā.

KOPŠANAS INSTRUKCIJA: ieteicama ķīmiskā tīrīšana, nevis mazgāšana. Katrā gadījumā vienmēr meklējiet kopšanas instrukcijas, kas informē, kā mazgāt attiecīgo izstrādājumu.

  • Vilna jāmazgā zemās temperatūrās.
  • Nevajag berzt apģērbu pārāk stipri, bet labāk maigi paspiest. Izstrādājumam nevajadzētu atrasties ūdenī ilgāk kā prasa traipa iztīrīšana, lai izvairītos no šķiedras izstaipīšanās un vājināšanās.
  • Neizgrieziet un nekariet slapju izstrādājumu. Ieteicams apģērbu ietīt dvielī, lai tas uzsūktu lieko mitrumu.
  • Vilnas apģērbus nedrīkst žāvēt tiešā saules gaismā – tas padara audumu dzeltenīgu.

KOKVILNA

  • Kokvilna ir viens no svarīgākajiem bāzes materiāliem apģērbu ražošanā un ne velti – tā absorbē mitrumu un ir elpojoša. Pateicoties augstajai mitruma uzsūkšanas spējai, nav problēmu ar statisko elektrību.
  • Kokvilna ir teicams materiāls apģērbiem, ko valkā tiešā saskarē ar ādu. Elpojošais audums balansē ķermeņa temperatūru un novērš pārkaršanu. Tā ir izturīga un to nav viegli saplēst.
  • Tomēr kokvilna ir daļēji burzīga. Spēcīga saules gaisma var padarīt audumu iedzeltenu un būt cēlonis lēnam auduma sadalīšanās procesam. Mitrums un gaisa piesārņojums paātrina šo procesu.

KOPŠANAS INSTRUKCIJAS: kokvilna ir viegli mazgājama; traipi ir viegli izmazgājami. Šķiedra iztur augstu gludināšanas temperatūru. Ieteicamā maksimālā mazgāšanas temperatūra 60°C un maksimālā gludināšanas temperatūra 150°C. Tā kā kokvilna spēj izturēt relatīvi augstas temperatūras, tad ir nepieciešams ņemt vērā citas šķiedras, kas pievienotas audumam, un arī auduma apstrādei.

SAJAUKUMI

  • Kokvilnas šķiedra bieži tiek papildināta ar citām šķiedrām. Poliestera un poliamīda šķiedras. Šīs sintētiskās šķiedras padara audumu izturīgāku un vieglāk kopjamu. Apģērbs ilgāk saglabā formu un žūst ātrāk.
  • Modāls un viskoze padara audumu gludāku un absorbējošāku.
  • Kokvilnas šķiedra nav pārāk elastīga, tāpēc tai bieži piejauc elastānu, lai audums kļūtu elastīgāks.
  • Lai iegūtu vilnainu kokvilnu, smalkās šķiedras tiek izkārstas – vilnainas kokvilnas dzija ir stiprāka, gludāka un tādēļ tai ir labāka kvalitāte.

VISKOZE

  • Viskoze ir ļoti līdzīga kokvilnai, bet tā ir vēl absorbējošāka un tādējādi arī higiēniskāka.
  • Viskozes audums ir ļoti viegls, maigs un labi krītošs.
  • Tīra viskoze ir ļoti mirdzoša un daļēji caurspīdīga.
  • Diemžēl viskoze ir burzīgāka par kokvilnu.
  • Viskoze neražo statisko elektrību.

KOPŠANAS INSTRUKCIJA: viskozes šķiedras ūdenī izplešas 4 reizes vairāk kā kokvilnas šķiedras un arī kļūst garākas. Tāpēc ieteicama ķīmiskā tīrīšana, jo mazgāšana vājina šķiedru. Viskoze jāmazgā veļas mašīnas saudzīgajā režīmā. Nemērcēt un neizgriezt – maigi izspiediet lieko ūdeni. Tā kā viskoze ir samērā burzīga, vienmēr gludiniet apģērbus pēc izmazgāšanas, lai atjaunotu sākotnējo formu.

SAJAUKUMI: Viskoze bieži tiek jaukta kopā ar kokvilnu un poliesteru, lai tā labāk saglabātu formu.

0 replies on “Kas ir kas?”