Elīnas dienasgrāmata: Briseles šarms

2018. gada izskaņā beidzot nolēmu īstenot savu iegribu, sapni, vēlmi (sauciet kā gribiet) un doties prom no savas it kā ērtās dzīves Rīgā un meklēt ko citādāku, izaicinošāku, multikulturālāku, nu tādu, ar asumiņu. Plāns bija izdomāts, jau Ziemassvētkos jābūt Briselē piestrādāt draugiem piederošā bed&breakfast (hotelis ar brokastīm), tas uz kādiem pāris mēnešiem un tad doties uz Āziju, paceļot un pastrādāt brīvprātīgo darbu ar WorkAway. Bet tas, kad es biju izplānojusi kādu lielu plānu nenozīmē, ka viss tā arī notika. Un nu ir pagājis mēnesis un vairākas dienas un esmu jau savā 3 valstī meklējot savu vietu, kā iederēties. Veidojot šo nelielo dienasgrāmatu, vēlos dalīties ar savām mācībām, panākumiem, kļūdām, feiliem un tinderi, kā arī vienkārši iepazīstināt ar šīm pilsētām, cilvēkiem, kas, iespējams, radīs tevī vēlmi sakrāmēt koferi un kaut vai uz nedēļas nogali aizdoties kādā mazā ekspedīcijā.

Mana pirmā pietura Brisele. Jāsaka, ka Beļģija mani vienmēr ir kaut kā īpaši uzrunājusi. Domāju, ka tas ir tādēļ, ka tik mazā teritorijā ir apvienots tik daudz – 3 oficiālās valsts valodas: flāmu, franču un vācu. Vāciski runājošā daļa gan ir samērā maza un nedzīvo lielajās pilsētās, tāpēc ar to tā īsti ikdienā saskarties nesanāk, bet starpību starp frančiem un flāmiem gan var redzēt ar neapbruņotu aci. Lai to redzētu, ja plāno doties uz Briseli, ieplāno arī braucienu uz Antverpeni vai Ģenti, kas ir lielākās flāmu pilsētas Beļģijā. Mana favorīte noteikti ir Antverpene, kas ir ne tikai viena no nozīmīgākajām modes pilsētām Eiropā, bet pilsēta ar raksturu. Raksturu, kuru nevar nepamanīt. Tāda kā pošīgāka Berlīne, kurā sadzīvo flāmu buržujs un dumpīgais jaunietis. Bet, ja nu vēlies ko romantisku ārpus Briseles, tad ļoti iecienīta ir arī pilsēta, par ko es neko nebiju dzirdējusi Brūže (Burges), kura ir skaista, maza pilsēta kanāla krastā, un, laikam, kuras popularitāte ir tik liela, pateicoties filmai In Bruges ar Colin FarrellBrendan Gleeson un neatvairāmo Ralph Fiennes.

Briselē šeit bijusi esmu daudz reižu, bet katru reizi tu sev spēj atrast ko jaunu un aizraujošu. Pilsēta ir patiešām skaista. Kā galvenie objekti noteikti jāmin Grand Place, kur visu laiku notiek dažādi pasākumi, izstādes, tirdziņi, koncerti, ielu restorāni u. c. Pavisam netālu no Grand Place atrodas arī galvenais Briseles simbols Manneken Pis (čurājošais zēns), kas pasaules labākajās mākslas tradīcijās ir neticami maziņš, domāju, ka tieši tādēļ ir vērts šo objektu apskatīt, un jāsaka, ka pēdējā laikā tas arī netiek ieģērbs drēbītēs, kas  ir ļoti daudz (vari apskatīt šeit). Cik zināms, tad viņam ir arī Latviešu tautas tērps, kurā tas ir kādu reizi tikts ietērpts, varbūt, ka tam notiek garderobes maiņa, un jau uz pavasari atkal būs jauna kolekcija. Nākamais gan nav īpaši populārs objekts, bet, ja apskati čurājošo zēnu, iesaku aiziet apskatīt arī Žanneki, viņa māsu, kas atrodas pavisam necilā nostūrī un reti kad darbojās Jeanneke Pis. Beidzot stāstīt par bezmaksas apskates objektiem, noteikti ieteiktu apskatīt arī Briseles katedrāli.

Brisele, kā jau katra lielā pilsēta, Rietumeiropā ir pilna ar lieliskiem muzejiem – noteikti varu ieteikt Dabas muzeju ar lielisku dinozauru izstādi. Ja brauc ar bērniem, tad līdz septembrim tur ir apskatāma īpaša lāču izstāde, kas ir domāta tieši bērniem – interaktīva un pamācoša. Tāpat Briselē testa versijā ir atvēries Parīzes Pompidu centrs, piedāvājot apskatīt īpašu skulptūru izstādi, kā arī kanālmalā nobaudīt kādu lielisku street food no vietējiem jaunajiem uzņēmējiem un iegādāties kādu suvenīru no jaunajiem dizaineriem. Jāsaka, ka Brisele nav lēta pilsēta, un arī muzeju apmeklējuma cenas svārstās no 9 līdz 18 EUR, tāpēc noteikti iesaku izvērtēt pirms tam, plānojot ceļojumu, kas ir tā vērts tavās acīs.

Ja vēlies iegūt kādu īpašu pieredzi Briselē, aicinu tevi apmeklēt Airbnb Experiences sadaļu, kur vari sev rezervēt kādu pieredzi – ekskursiju, meistarklasi vai ko vēl oriģinālāku. Šeit arī vari par 35 EUR iegādāties vietu vafeļu vai šokolādes meistarkalsē un uzzināt Beļģu noslēpumus. Šis pakalpojums kļūst arvien populārāks Eiropas valstīs, tāpēc, pat ja dzīvošanu meklē caur citām platformām, iesaku iemest aci šajā jaunajā Airbnb pakalpojumā un iepazīt pilsētu patiešām no vietējo iedzīvotāju acīm.

Šoreiz mans piedzīvojums ar Briseli bija 2 nedēļas ilgs, ēdot daudz mīdijas, frī kartupeļus (French Frites) un šokolādi. Jāsaka, ka īsti par dzīvošanu Briselē bez franču valodas ir nedaudz nereāli, jo, lai gan liela daļa saprot angliski, ar runāšanu iet pagrūtāk. Lai gan pati pilsēta ir multikulturāla, diemžēl katra etniskā grupa paliek savā komunā un interakcijas ir samērā maz atšķirībā, piemēram, no Londonas. Un, ja tev nav franču valodas, tad tu spēj arī pavadīt dienas, īsti nekomunicējot ar cilvēkiem ārpus savas komūnas.

Domāju, ka Eiropas mērogā Beļģija noteikti ir jāredz, jo, esot tur kaut vai tikai nedēļu, tu vari apbraukāt vairākas pilsētas, redzēt daudz kontrastus, apskatīt formula 1 trasi Monsā, iebrist vēstures takās Watoroo. Lidojumi no Rīgas, šķiet, ka ir katru dienu un, ja lido ar Ryanair, tev ir iespēja Facebook grupās pat atrast transfair, ko piedāvā latvieši, kas dzīvo Briselē.

0 replies on “Elīnas dienasgrāmata: Briseles šarms”