Viena no biedējošākajām diagnozēm, ko saņemt pēc ārsta vizītes ir vēzis. Pēc esošajiem datiem sieviešu vidū krūts un dzemdes kakla vēzis ir vienas no izplatītākajām vēža formām Latvijā, kas nonāvē gandrīz pusi no visiem vēža slimniekim kopā. Taču tās ir arī vienas no vēža formām, kuras savlaicīgi atklājot, iespējams tās pilnībā novērst. Kopš 2009.gada janvāra Veselības ministrija ir uzsākusi valsts organizētu un apmaksātu krūts dziedzera un dzemdes kakla ļaundabīgo audzēju savlaicīgas atklāšanas programmu. Uzsāktās programmas galvenais mērķis ir samazināt mirstību, kuras iemesls ir vēzis. Vēzis mūsdienās ir uzveicams, bet labāki rezultāti ir ārstēšanai sākuma stadijās!
KRŪTS VĒŽA IZMEKLĒJUMI
Audzēju savlaicīgas atklāšanas programmas ietvaros krūts vēža skrīningu ar mammogrāfijas metodi veic sievietēm vecumā no 50 līdz 69 gadiem reizi divos gados. Nacionālais veselības dienests izsūta vēstules ar aicinājumu doties uz mammogrāfijas izmeklējuma veikšanu sievietēm, kurām sekojoši paliek 50, 52, 54, 56, 58, 60, 62, 64, 66, 68 gadi. Lai saņemtu šo pakalpojumu, uzaicinājuma vēstule un tai pievienotā skrīninga testēšanas karte jāņem līdzi vizītē pie ārsta.
Taču kā sevi pasargāt līdz vēstules saņemšanai? Veic krūšu pašizmeklēšanu vai veic mammogrāfiju pēc pašas iniciatīvas!
Pašizmeklēšana ir jāveic reizi mēnesī, vēlams aptuveni nedēļu pēc mēnešreižu sākuma. Izmeklēšanas regularitātes mērķis ir, lai Tu pierastu pie savas krūšu struktūras, un rodoties pirmajām izmaiņām, tās spētu konstatēt, īstenot tālākos izmeklējumus un nepieciešamības gadījumā ārstēšanu. Krūšu pašizmeklēšanas laikā uzmanība jāpievērš audu sacietējumiem un sabiezinājumiem, cietākiem un blīvākiem veidojumiem krūtīs, kas atšķiras no pārējās krūts struktūras. Ja Tev ir iestājusies menopauze, krūtis izmeklē jebkurā brīvi izvēlētā datumā reizi mēnesī, bet, ja lieto kontracepcijas tabletes, krūtis pārbaudi, uzsākot jaunu tablešu iepakojumu.
Krūšu pašizmeklēšanas kārtība
1. Labā apgaismojumā aplūko krūtis spoguļa priekšā. Nolaid rokas gar sāniem un uzmanīgi aplūko abas krūtis. Pievērs uzmanību, vai nav manāmas kādas izmaiņas un vai abas krūtis ir simetriskas. Aplūko krūšu galus, vai tie nav ievilkti uz iekšu vai kā citādi izmainīti.
2. Paceļot rokas virs galvas, aplūko vai krūtis nav deformētas vai izmainītas formas.
3. Iztausti krūtis un padušu daļu. Sākumā krūts jāizmeklē ar maigiem pieskārieniem, pēc tam – spiedieniem ar kopā saliktiem trim vidējiem pirkstiem. Spiediens pret ribeni jāpalielina, lai sajustu audu zemākos slāņus. Iespiežot pirkstus krūtī, veic 2 – 3 apļveida kustības, tad pirkstus pārvieto uz citu vietu krūtī.
4. Izmeklēšanas noslēgumā viegli saspied krūtsgalu starp rādītājpirkstu un īkšķi. Pārliecinies, vai nav novērojami izdalījumi (piemēram, dzeltenīgs šķidrums).
DZEMDES KAKLA VĒŽA IZMEKLĒJUMI
Dzemdes kakla vēzis pasaulē un arī Latvijā ir otrais biežāk sastopamais ļaundabīgais audzējs sievietēm līdz 45 gadu vecumam. Latvijā no šīs slimības katru mēnesi mirst aptuveni desmit sievietes. Saslimstība ar dzemdes kakla vēzi pēdējo 10 gadu laikā ir pieaugusi par 20% – ik mēnesi šī slimība tiek diagnosticēta apmēram divdesmit sievietēm.
Dzemdes kakla audzēju agrīna diagnostika ietver šādus izmeklējumus: ginekoloģiskā apskate, citoloģiskās uztriepes paņemšana un uztriepes citoloģiskais izmeklējums vienu reizi trijos gados katrai sievietei vecumā no 25 līdz 70 gadiem. Tātad vēstuli Tev jāsaņem attiecīgajā gadā, kad Tev paliek 25, 28, 31, 34, 37, 40, 43, 46, 49, 52, 55, 58, 61, 64, 67. Šie ir efektīvākie izmeklēšanas veidi, lai diagnosticētu saslimšanu, un vienīgie, ko veikt pēc paā iniciatīvas pirms vēstules saņemšanas.
Dzemdes kakla vēža riska faktoru vidū ir inficēšanās ar papilomas vīrusu dzimumkontaktu ceļā, smēķēšana, hormonālo kontracepcijas līdzekļu ilgstoša lietošana, novājināta imunitāte, simību vēsture, seksuāli transmisīvās infekcijas un neveselīgs uzturs. Lai sevi pasargātu izvairies no cigarešu dūmiem, lieto prezervatīvus un veic vakcināciju pret papilomas vīrusu.
ZARNU VĒŽA IZMEKLĒJUMI
Zarnu vēža profilaktisko pārbaudi valsts apmaksā sievietēm vecumā no 50 līdz 74 gadiem ik gadu! Zarnu vēža profilaksei uzaicinājuma vēstule netiek izsūtīta. Lai veiktu profilaktisko pārbaudi, ir jāvēršas savā ģimenes ārsta praksē, lai saņemtu testa komplektu un informāciju par izmeklējuma veikšanu mājas apstākļos. Šo testu ir iespējams veikt arī laboratorijā, ja pacientam ir ģimenes ārsta nosūtījums.
KĀ RĪKOTIES, JA VĒSTULI NESAŅEM?
Uzaicinājuma vēstules izsūta Nacionālais veselības dienests uz personas deklarēto dzīvesvietas adresi aptuveni trīs mēnešu laikā, skaitot no dienas, kad iestājas iepriekš minētais vecums. Bet mēdz būt gadījumi, kad sagatavotās skrīninga vēstules adresātu nez kādēļ tomēr nesasniedz, pat ja deklarētā dzīvesvieta sakrīt ar faktisko. Ja uzaicinājuma vēstule nav saņemta, sieviete var noskaidrot, vai tā tika sūtīta un to iespējams atjaunot, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē vai vēršoties klātienē kādā no Nacionālā veselības dienesta teritoriālajām nodaļām. Vēstules ir derīgas attiecīgi trīs vai divus gadus pēc to izsūtīšanas, taču vēlams izmeklējumu veikt dažu mēnešu laikā no vēstules saņemšanas dienas savas veselības labā!
Jāņem vērā, ka vēstules netiek izsūtītas, ja sieviete gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanai bijusi pie ārsta un veikusi attiecīgā vēža veida izmeklējumu kā valsts apmaksātu pakalpojumu.