Detox galvai – smagsvara slotas

 Pirts rituāli un elpošana, meditācijas un joga, veselīgs uzturs un miegs, garīgās prakses un retrīti klosteros, un neskaitāmi hobiji, terapijas un procedūras!

Pirts rituāli

Jaudīgs instruments tavam prātam un ķermenim. Tā vērtību jau gadsimtiem apzinājušies un godinājuši  mūsu senči. Šobrīd pirts jēdziens atkal piedzīvo īstu renesansi. Ja izvēlies pirts rituālus sava prāta tīrīšanai, iegūs arī tavs ķermenis. Svarīgi zināt, ka pirts rituālus vislabāk īstenot prasmīga pirtnieka vadībā, jo pirtī notiekošais ir ļoti dziļš un atbildīgs process, ko nedrīkst uztvert virspusēji un vieglprātīgi. Savā ziņā tas ir diezgan intīms process, jo tas nozīmē citu cilvēku – pirtnieku – ielaist ļoti dziļi savā enerģētiskajā telpā.  Pirtī notiek dziļas enerģijas apmaiņas, ko stimulē un virza visu iesaistīto elementu sadarbība – dabas informāciju nesošie augi, pirtnieka personība un zināšanas.Tas viss rada sinerģisku rezultātu, dodot ne vien prāta mieru, bet kopēju ķermeņa labsajūtu – attīra ādu, stiprina imūnsistēmu, uzlabo miegu, sakārto citas organisma sistēmas.

Meditācija

Meditācija ir viens no efektīvākajiem līdzekļiem prāta klusuma un miera iegūšanai.  Nav jābūt austrumu gudrajam, askētam, mūkam klosterī, vai īpaši izredzētajam, lai ar to nodarbotos. Tas ir universāls un demokrātisks prāta kopšanas veids, ko var izmantot ikviens un jebkur.  Viss, kas tev jādara – ērti jāapsēžas, jāiztaisno mugura, jāaizver acis un jāļauj prātam kļūt mierīgam. Tik vien! Izklausās vienkārši, taču tieši šajā vietā no lolotās, rāmi plūstošās, miera upes iznirst pirmais klupšanas akmens… prāts pats nemaz nevēlas kļūt mierīgs! Tādēļ, sākot praktizēt meditāciju, tiek apgūtas vairākas prāta nomierināšanas metodes. Piemēram, prāta uzmanības novirzīšana uz: 1) ārējo skaņu nekritisku vērošanu; 2) savas elpas vērošanu; 3) ķermeņa vērošanu; 4) mantras skaitīšanu, u.c. Mūsdienās meditāciju prakse ir plaši pielietota, un to var apgūt dažādu lietpratēju vadībā. Galu galā, velosipēds nav jāizdomā otrreiz, bet jāvirzās ar to uz priekšu. Jo vēlamais rezultāts ir – neļaut prātam tevi nemitīgi dancināt, bet atrast veidu, kā prātam dot mieru, lai tas, savukārt, dod mieru tev

Joga

Atmetot pieņēmumu par jogu kā ķermeņa locīšanu dīvainās pozās, tā ne vien palīdz attīrīt un nomierināt prātu, bet arī ved tavu iekšējo pasauli pretī izaugsmei. Vārds joga tiek tulkots kā saikne jeb savienojums.Var teikt, ka, pats mazākais, kā to raksturot, ir – ceļš pašam pie sevis, pie miera stāvokļa sevī. Jogā apvienojas elpošanas tehnikas, meditācijas, fiziskie vingrojumi, kas harmonizē cilvēku kopumā. Jogu praktizē dažādos līmeņos – vari sākt ar jogu iesācējiem un izaugt līdz jogas meistara līmenim. Rietumos ir populāri apmēram 14 jogas veidi, piemēram, Hatha, Kundalini, Aštanga, Bikram, Kripalu, Ajengāra, u.c. To mēdz iedalīt arī pēc citām pazīmēm – joga grūtniecēm, partneru joga, smieklu joga, utt. Vari jogot mājās, bet, ja esi iesācēja, labāk sāc kopā ar skolotāju – viņš tev ierādīs, kas darāms un, kā to izdarīt pareizi, neļaujot nodarīt pāri ķermenim. Tādēļ, pirms tiksi pie prāta nomierināšanas, vajadzēs to mazliet nodarbināt ar īpaša, tieši tev piemērota, jogošanas veida atrašanu.

Elpošanas vingrojumi

Elpot, tas nozīmē – dzīvot. Taču āķis slēpjas faktā, ka ikdienā mēs elpojam ļoti sekli, un tas notiek neapzināti! Daba ir paredzējusi, ka cilvēks ieelpojot piepilda ar gaisu ne tikai krūšu kurvi, bet arī vēderu (tā elpo mazi bērni). Ar seklu elpošanu mēs panākam to, ka mūsu organisms un prāts dzīvo mūžīgā skābekļa trūkumā, kas tiešā veidā veicina stresu. Starp citu, nepareizu elpošanu mēdz uzskatīt arī par vienu no cēloņiem mūsdienu slimībai – veģetatīvajai distonijai. Secinājums – vairāk jāelpo apzināti! Elpošanas vingrinājumi jāveic pareizā formā un ilgumā. Arī caur jogas praksi var iepazīties ar dziļo elpošanu, ugunīgo elpu vai atvēsināto elpošanu, u.c. Kopumā ir ļoti daudz vingrojumu,  kur un kā elpot, lai iztukšotu prāta pārblīvēto telpu. Jo, mūsu elpa ir mūsu dzīvība, un to gan ir vērts paturēt prātā.

Kvalitatīvs miegs

Stress ietekmē miegu, un otrādi – pareizi guļot, mēs nomierinām savu prātu un esam noturīgākas pret stresu dienas laikā. Tas nozīmē, ka, miegam vispirms ir jānoskaņojas, ļaujot prātam norimt vēl pirms līšanas mīkstos pēļos. Un jāguļ ir pietiekami ilgi, turklāt, pareizā laikā. Ir vairākas teorijas, cikos labāk celties, bet skaidrs ir viens – ir vismaz jāaiziet gulēt “šodien”, lai celtos “rīt”. Tas ir svarīgi, jo zināms, ka cilvēks “izguļ” cauri vairākām miega fāzēm, no kā ir atkarīga miega kvalitāte kopumā. Svarīgi, lai guli tik stundas, cik prasa tavs organisms. Starp citu, sievietēm vajagot gulēt ilgāk nekā vīriešiem, jo viņām prāts darbojas daudz komplicētāk, paralēli žonglējot ar daudzām bumbiņām vienlaicīgi! Tādēļ, dāmas, guļam un gaidām brokastis gultā!

Hobiji un vaļasprieki

Droši vien gadījies pamanīt, ka, pilnībā ļaujoties mīļotai nodarbei, mēs nejūtam, kā paiet laiks, kā aizmirstam par kreņķiem un sākam justies laimīgākas. Tas tāpēc, ka esam saskaņā ar sevi, un prātam vairs nav par ko strīdēties! Protams, jo mūsu būtības unikālās šķautnes – spējas, talanti, intereses laužas ārā, bet mēs tās nelaižam! Cilvēki, kuru darbs ir arī viņu hobijs, ir laimīgāki! Ja ar to tomēr nav paveicies, tad ir svarīgi atrast laiku, kad nodoties saviem vaļaspriekiem!

Masāžas, SPA, ķermeņa procedūras, utt.

Ļaušanās šīm baudām, atņems prātam vēlmi shēmot, prātot, analizēt un dalīt reizinātājos it visu, kam tas tiek klāt. Pieejams neizsakāmi plašs piedāvājums, lai katra varētu atrast sev tīkamāko relaksācijas veidu. Viss, kas nepieciešams – vēlēšanās atrast laiku sevis palutināšanai!

 

Autors: Iveta Priede

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.