Arī uzturā ir tendences!

“The Beginnings” vadītājs Matīss Eglītis, ciemojoties pasaules lielākajās pārtikas nozares izstādēs Ņujorkā un Vācijā, ir radis atbildi  tik interesanto jautājumu – ko ēdīsim rīt?

Izstādēs tika atklāti pārtikas produkti un garšas, kas jau lēnām iekaro popularitāti vai kļūs īpaši aktuālas šī gada laikā. Papildinot šo pieredzi ar jaunākajiem industrijas pētījumiem, “The Beginnings” ir apkopojis lielākās 2018. gada veselīgā uztura tendences pasaulē.

IEKAISUMU SAMAZINOŠI ĒDIENI

Hronisks iekaisums, kuru izraisa stress, vides faktori un uzturs, šobrīd tiek saistīts ar daudzu slimību rašanos –  gremošanas, sirds, asinsvadu, ādas, vēža un citām. Iekaisuma slimību skaitam pieaugot, aktuāli ir kļuvuši vitamīniem bagāti un iekaisumu samazinoši ēdieni un to sastāvdaļas. Īpaši populāri ir pievienot produktiem vai ēdieniem kurkumu, krustnagliņas, ingveru, kajenas piparus un melnos piparus. Šīs iekaisumu samazinošās garšvielas var izmantot ne tikai gatavojot dažādus austrumnieciskus ēdienus, piemēram, kariju, bet tās var arī pievienot smūtijiem, kafijai vai pat proteīna batoniņiem. Aizņemtiem cilvēkiem veselīgas ēšanas restorānos tiek piedāvāti dažāda veida veselīgie šoti, piemēram, The Beginnings piedāvā  kurkumas un ingvera šotus.

Ņem vērā, ka iekaisumu veicina tādi produkti kā cukurs, baltie milti, sarkanā gaļa un atsevišķi piena produkti.

IZMANTO TEHNOLOĢIJAS!

Pieaugot fitnesa entuziastu un biohakeru skaitam, viena no 2018. gada uztura tendencēm ir apsēstība ar skaitļošanu – precīza kaloriju, olbaltumvielu, ogļhidrātu un tauku mērīšana, izmantojot dažādas viedtālruņu aplikācijas un tehnoloģijas. Cilvēki arvien vairāk mērīs arī savu miega kvalitāti, fizisko aktivitāšu intensitāti un taisīs sev dažādas asins analīzes, lai noskaidrotu veselības stāvokli un potenciālos uzturvielu iztrūkumus. Arī “The Beginnings” seko līdzi šai tendencei, ieviešot īpašas ēdienkartes ar precīzu uzturvielu uzskaiti.

TĪRĀS ETIĶETES

Arvien vairāk cilvēku izvairās no produktiem, kuru sastāvs atgādina Morzes ābeci, nevis ēdienu. Tieši tāpēc viena no 2018. gada tendencēm ir tīrās etiķetes jeb “clean labels” – produkta sastāvs ir viegli izlasāms, saprotams un veidots no reāliem ēdieniem, nevis ķīmiskajiem savienojumiem.

AUGU ŪDENS

Gandrīz visi ir dzēruši mājās gatavotu citronu ūdeni, bet pašlaik popularitāti strauji gūst arī citi augu ūdeņi, piemēram, gurķu, piparmētru, ogu, kā arī eksotiskie kaktusa, alvejas un artišoka ūdeņi. Augu ūdeņi ir garšīgi, satur vitamīnus un ir daudz veselīgāka alternatīva sulām un gāzētajiem dzērieniem. Turklāt tos var viegli pagatavot mājās – pievieno gurķu šķēles un svaigas piparmētru lapiņas savai ūdens glāzei.

Mūsu komandas iecienītākie augu ūdeņi ir ūdens ar gurķi un smiltsērkšķiem, citronūdens un ūdens ar piparmētru.

Jaunām garšām iedvesmojies šeit – SLĀPST? 4 ŪDENS RECEPTES

ZEMS CUKURA UN SĀLS DAUDZUMS

Zems cukura un sāls daudzums pārtikas produktos ir nemainīga tendence jau vairāku gadu garumā. Pētījumi pierāda, ka cukurs un pārmērīga sāls lietošana negatīvi ietekmē veselību. Lai gan varētu šķist, ka liels cukura un sāls daudzums padara ēdienu garšīgu, tā viss nav. Latvijā popularitāti arvien vairāk iegūst uzkodas un našķi, kuru sastavā nav cukura vai sāls, to saprot arī vietējie ražotāji. Piemēram, The Beginnings piedāvā upeņu cepumus, turku zirņu krekerus un zemesriekstu sviestu, kas ir vieni no populārākajiem produktiem viņu klāstā.

Dažādojot garšvielu daudzveidību savā virtuvē un sāksi tās lietot, sapratīsi, ka sāls vai cukurs kalpo tikai kā garšas pastiprinātāji, ne tās radītāji.

PROTEĪNS VISUR

Cilvēki arvien vairāk pievērš uzmanību proteīna jeb olbaltumvielu uzņemšanai. 2018. gadā uzņemtajam proteīna daudzumam uzmanību pievērsīs ne tikai fitnesa fani, bet arī tie veselīga dzīvesveida piekritēji, kas ar sportu regulāri nenodarbojas. Ar proteīnu tiks bagātināts itin viss, sākot ar pankūkām, braunijiem un pākšaugu pastām, un beidzot ar batoniņiem, augu pieniem un saldējumu.

VEGĀNISKS ĒDIENS

Nesen ļoti aktuālo BIO pārtiku rietumos šobrīd nomaina vegāniski ēdieni, un produkti ar apzīmējumu “veģetārs” vai “vegāns” kļūst arvien populārāki. Kopš 2012. gada ir trīskāršojies to kompāniju skaits, kuras ir sākušas ražot vegāniskus ēdienus. Tagad tiek piedāvāti gan dažādi riekstu pieni un sviesti, gan vegāniskais saldējums un siers. Bieži vien šo produktu pircēji  sevi nesauc par vegāniem, bet piekopj fleksitāru dzīvesveidu, pārsvarā izvēloties augu valsts produktus un reizēm uzturā lietojot dzīvnieku valsts produktus, kā iemeslu šādai izvēlei minot vides faktorus, veselību un dzīvnieku tiesību jautājumus.

AUGU MIESNIEKS

Pārtikas nozari turpina iekarot ar proteīnu bagāti augu valsts produkti. No tiem var izcelt 2 veidu produktus. Pirmais veids ir augu valsts ‘’gaļa”, kas tiek veidota kā imitācija gaļai, piemēram, sojas produkti un seitans. No tiem tiek gatavoti gan augu valsts burgeri, gan hotdogi. Otrais veids ir augu valsts produkti ar augstu proteīna daudzumu, kas kalpo kā alternatīva gaļai no uzturvērtības viedokļa, bet tie neizskatās pēc gaļas un ir pagatavoti no lēcām, pupām, zirņiem un pat dažādām sēnēm.

APZINĀTA ĒDIENU UN PRODUKTU IZVĒLE RESURSU TAUPĪŠANAI

Cilvēkus vairs neinteresē tikai paēst,  cilvēki kļūst daudz apzinātāki izdarot savus pirkumus – viņi izvēlas veselīgus produktus. Par svarīgu faktoru ir kļuvis arī ēdiena pagatavošanas ātrumus, tādēļ aizvien vairāk cilvēku dod priekšroku ātri pagatavojamiem ēdieniem. Strauji pieaug to cilvēku skaits, kuri domā par vides saglabāšanu, ilgtspējību un ētiskajiem aspektiem, tāpēc popularitāte pieaug arī bez atkritumu jeb “zero waste” dzīvesveidam un, protams, produkta cena joprojām ir būtisks faktors izdarot pirkumu.

ETNISKAS ĒDIENU GARŠAS

2018.gadā cilvēki vairāk baudīs ēdienu ar izteiktām un atmiņā paliekošām garšām. Īpaši populāri kļūs aromātiskie un eksotiskie āziešu, afrikāņu, marokāņu, ēģiptiešu un etiopiešu ēdieni.

0 replies on “Arī uzturā ir tendences!”