Apdāvināt Latviju!

Nāk rudens apgleznot Latviju,
Bet nepūlies necenties tā,
Man viņa ir visskaistākā
Tik un tā.

M.Zālīte

Latvijas simtgadi gaidot, jautājām izcilām Latvijas TV personībām: Kristīnei Garklāvai, Gundegai Skudriņai un Evai Johansonei – kā viņas svin svētkus un kādu dāvanu Latvijai pasniedz ik dienu!

Manuprāt, viena no simpātiskākajām latviešu īpašībām ir vienkāršība. Dažkārt nevajag daudz, lai radītu svētkus. Liela vērtība ir pašos cilvēkos, tāpēc visos svētkos, manuprāt, būtiski ir apciemot kādu, kurš sen nav apciemots, bet noteikti gaida. Jo svētki ir kopībā. Un svētki noteikti ir labs iemesls apstāties, padomāt un novērtēt to, kas mums ir. Mūsu senči ir gājuši cauri ellei, lai šodien mēs varētu būt brīvi – būt brīvi savās izvēlēs, nolikt ziedus pie Brīvības pieminekļa, klausīties The Beatles, lasīt dzeju, nopirkt mīļākās ziepes un būt tādi, kā mēs vēlamies būt. Tāpēc, vēl jo vairāk, svētki ir domāšanas laiks, kad mācīties tik daudz nenosodīt un neapriest citus, bet iet uz priekšu un attīstīties. Es zinu, ka, domājot par Latviju, es svētku laikā došos pārgājienā uz mežu. Tur ir daudz vietu, kur sūnu apsegtas guļ tranšejas. Tur ir vietas, kam pāri gājušas kaujas, un joprojām zemē gulst mīnas. Tā ir tā vēsture, ko varam lasīt mežā. Bet mežā varam lasīt arī šodienu. Ar skaistiem kokiem, vienmēr smaržojošu gaisu, veselu ekosistēmu, kas dzīvo dabisko mežu kritalās… Ir jauki aiziet uz šādām vietām, padzert termosā uzvārītu kakao, sēžot uz nogāzta koka, apēst līdzi sasaiņotās maizītes un novērtēt, ka varam būt mūsu Latvijas dabā un ieelpot. Un, ejot mājās – atstāt mežu tīrāku, nekā tas bija. Paņemt līdzi visu, ko mēs atnesām un arī citu nomestās skārdenes, pet vai stikla pudeles. Plastmasai vajag simtiem gadu, lai sadalītos, bet viena nomesta stikla pudele var radīt katastrofālu ugunsgrēku. Mēs varam no meža ne tikai ņemt, bet arī tam dot.

TV personība: Kristīne Garklāva

Simtgades mijā es aicinu skatīties latviešu filmas! Gan kinoteātros skatāms fantastisks kino piedāvājums (īpaši iesaku komēdiju “Homo Novus”), gan Netflix vietā filmas.lv, kur  atrodamas pilnīgi bez maksas daudzas jo daudzas labas un tautā mīlētas filmas, kā arī fantastiskas  multfilmas.

Manuprāt, ar simtgadi ir atdzimis Latvijas kino! Sākot no “Kriminālā ekselences fonda” līdz “Mērijas ceļojumam”. Kino visām gaumēm un dvēseles stāvokļiem. Es latviešu kino vienmēr skatos kinoteātros, tā atbalstot radītājus un sagaidot vēl filmas latviešu valodā! Nopērkot biļeti uz kino, teātri, koncertu vai festivālu, mēs atbalstām savu kultūru un valodu.

TV personība: Eva Johansone

Ko es dāvinu Latvijai? Savu darbu. Es ar savu komandu mēģinu darīt vienmēr vairāk nekā prasīts, tādējādi mēs radām idejas pasākumus, ar kuriem nesam Latvijas vārdu pasaulē. Tā ir mana un manas komandas dāvana Latvijai, savām mājām. Kā es svinēšu svētkus? Gatavošu, klāšu galdus uzņemšu viesus. Galda klājumu klājot, noteikti priekšroku dodu Latvijas dizainam vienmēr, lai kas tas būtu – trauki, tekstīlījas, sveces vai dekoratīvi elementi. Es atbalstu Latvijas dizainu un veicinu kultūras attīstību vienlaicīgi. Vienmēr svinu svētkus, saglabājot Latvijai raksturīgās paražas, bet iekļaujot tajā arī kādu modernu dvesmu, lai piešķirtu kādu ogu un galu galā, lai nebūtu garlaicīgi, jo viss ierastais ar laiku šķiet garlaicīgs.

TV personība: Gundega Skudriņa

0 replies on “Apdāvināt Latviju!”