Alerģijas ziemā

Vārds alerģija lielākoties asociējas ar pavasari, ziedputekšņiem vai pārtikas nepanesību. Taču arī ziema ir laiks, kad var parādīties alerģija par kuru reizēm mēs nemaz nenojaušam vai jaucam ar vienkāršu saaukstēšanos. Proti, ziemā, kad telpas lielākoties netiek bieži vēdinātas, viens no alerģijas izraisītājiem ir auduma putekļi.

Reizēm iesnas un ilgstošu sausa klepus parādīšanos mēs saucam par saaukstēšanos, bet patiesībā īstais vaininieks ir vienkārši putekļi. Auduma putekļi veidojas  no mūsu drēbēm, it sevišķi ja ziemas sezonā tās karinām istabā uz durvīm vai veļas žāvēšanas statīviem. Auduma putekļi veidojas dilstot auduma šķiedrai. Vasarā, drēbes žāvējot vējā, šo putekļu klātbūtni nejūt tik ļoti, lai gan papildus putekļiem, drēbēs var iemājot citi alergēni. Ziemā, īpaši telpās, putekļu klātbūtne ir ievērojami augstāka, jo tās retāk tiek vēdinātas, kā arī telpās, pateicoties apkurei, ir daudz sausāks gaisā, kas ļauj putekļiem brīvi lidināties gaisā. Jo sausāks gaiss, jo lielāka putekļu koncentrācija telpā. Turklāt, jo vairāk putekļu, jo labvēlīgāka vide putekļu ērcītei, kuras kolonijas pret pavasari bagātīgi savairojas un var būt sasniegušas “kritisko masu” nopietnām alerģijas izpausmēm.

Lai izprastu, kā cīnīties ar alerģiju, svarīgi saprast jēdzienu “alerģijas slieksnis”. Pieņemsim, ka dzīvnieks ir alerģisks pret kādu no barības sastāvdaļām, bet alerģija nav tik spēcīga, lai izpaustos ar niezi un ādas problēmām – dzīvnieks ir alerģisks, bet to nevar redzēt. Tāpat arī cilvēkam ir jāieklausās savā ķermenī, kā arī sevi jānovēro. Ja ziemas sezonā ilgstoši deguns tek, tas reizēm nemaz nenozīmē, ka esat klasiski saaukstējies, iespējams jums ir alerģija. Kā pārbaudīt vai ir? Protams, varat griezties pie ārsta, bet reizēm pietiek, ja pats sevi novērosiet.

Ko darīt, lai mazinātu alerģijas ziemā?

Atbrīvojieties no paklājiem

Paklāji un polsterētās sienas ir ideāli piemērota vieta alergēniem. Ja Jūs nespējat pretoties mīksto paklāju burvībai, iegādājieties tādus, ko var mazgāt, un dariet to katru nedēļu, izmantojot karstu ūdeni.

  Gultas veļu mazgājiet augstā temperatūrā

Alergēnus ir grūti iznīcināt, mazgājot veļu zemā ūdens temperatūrā. Vai Jūs zinājāt, ka:

  • Mazgāšana aukstā ūdenī iznīcina tikai 5–8% putekļu ērcīšu, siltā ūdenī 7–11%, bet karstā ūdenī (60˚C) pat 100%.
  • Tas pats attiecas uz suņu apmatojumu un blaugznām – tikaidaudzkārtēja veļas skalošana atbrīvo Jūsu gultasveļu no šiem alergēniem.
  • Augstā ūdens temperatūrā ziedputekšņi spēj izdzīvot daudz retāk, bet papildus skalošana spēj dot patiešām labus rezultātus.
  • Gultas veļu mazgājiet 60˚C temperatūrā katru nedēļu.Tas ir vienīgais veids, kā likvidēt pēc iespējas vairāk alergēnu.
Izmantojiet veļas žāvētāju

Ja iespējams, izžāvējiet gultas veļu žāvētājā, nevis uz balkona. Veļa, kas izkārta ārā, uzkrāj miljoniem gaisā esošo alergēnu, tādēļ izmantojiet veļas žāvētāju. Pateicoties veļas žāvētāja īpašībām, auduma šķiedras jau žāvēšanas procesā tiek atbrīvotas no dilstošajiem putekļiem, alergēniem un dzīvnieku spalvām, kuri uzkrājas īpašā filtrā. Šo filtru iztīrīt ir pavisam viegli, un tas atvieglo ikdienu ikvienam, taču īpaši – alerģiskiem cilvēkiem un jaunajām māmiņām.

Turklāt gan gultas veļa, gan arī apģērbs, kas žāvēts veļas žāvētājā, kalpos ilgāk – pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, šobrīd audumam draudzīgāka ir tieši žāvēšana veļas žāvētājā, nevis izklātā veidā vai uz veļas statīva. Electrolux PerfectCare veļas žāvētājam pat ir režīms, kas paredzēts tieši gultas veļas un lielu palagu žāvēšanai

Noskaties video ar padomiem kā labāk kopt veļu, kuru atradām Elektrolux youtube kanālā!

isumā par putekļu ērcīti!
sīks zirnekļveidīgo kārtas astoņkājis, bez mikroskopa nav ieraugāms. Vidēji 0,2 mm sīkie radījumi izplatās ar gaisa plūsmu, priekšmetiem, cilvēkiem, mājdzīvniekiem. Vislabākie dzīves un attīstības apstākļi – visu veidu tekstilizstrādājumi, visideālākā atrašanās vieta – gulta.
Galvenais iztikas avots – cilvēka ādas atmirušās epidermas šūnas un mitrums, retāk – pelējums un putekšņi. Dzīvo apmēram mēnesi, šajā laikā ērcīšu mātīte izdēj aptuveni simts oliņu. Viena putekļu ērcīte savas dzīves laikā izdala vismaz 2000 tūkstoši izkārnījumu. Tieši tie satur vielu, kas ir alerģijas cēlonis. Vislielākās problēmas rada alerģiskiem cilvēkiem. Mikroskopiskie ērču izdalījumi, nokļūstot elpceļos, acīs vai uz ādas, var radīt astmas lēkmes, alerģisku rinītu, konjunktivītu, dermatītu. īpaši aktīvas mitrās, slikti vēdinātās telpās.
Kas jāievēro, lai putekļu ērcītēm tavs mājoklis nepatiktu?
Izvairies no mīkstajiem grīdas un sienu segumiem, pūkainiem gultu pārklājiem, bieziem aizkariem, mīkstām rotaļlietām. Mīkstās rotaļlietas vismaz reizi mēnesī mazgā veļas mašīnā virs 60 grādiem.  Paklājus kop regulāri ar putekļusūcēju, kuram ir īpaši ūdens mikrofiltri – tie neļauj putekļiem nokļūt atpakaļ gaisā. Regulāri vēdini un uzkop telpas.No sintētiskiem materiāliem gatavoti spilveni un segas ērcīšu attīstību aizkavē.
Neturi guļamistabā telpaugus – putekļi uz augu lapām un pelējuma sēnītes augsnē – ideāla uzturēšanās vieta putekļu ērcēm. Mitruma regulēšanas sistēmas dzīvojamajās telpās ierobežo putekļu ērcīšu vairošanos.Gādā, lai guļamistabā vienmēr būtu vēsi – putekļu ērcēm nepatīk  vēss gaiss. Regulāri maini un 55 – 60 grādu temperatūrā mazgā gultas veļu. Sistemātiski jāmazgā un ķīmiski jāapstrādā arī spilveni un segas.
0 replies on “Alerģijas ziemā”